Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


Az enthüméma, a gnóma és a toposz

Az enthüméma elnevezés a „megfontol” igéből származik, és csonka szillogizmust jelent. A szillogizmus deduktív logikai következtetés, és szükségszerű összefüggést tartalmaz. Három részből áll: általános tétel, konkrét állítás, következtetés. Idézzük fel a híres példát: Minden ember halandó. Szókratész ember. Tehát Szókratész halandó. Az enthümémák azért csonka szillogizmusok, mert nincs kimondva bennük az általános tétel, hanem csak a konkrét eset és a következmény, vagyis nem három, hanem két elemből állnak, miközben az általános tétel kimondatlanul is összeköti a két elemet. Ám maga az általános tétel is sajátos: valószínűleg igaz állítás. Arisztotelész példája a csonka szillogizmusra a következő mondat: „XY beteg, mert lázas.” A ki nem mondott általános tétel itt a következő: „Aki beteg, az lázas.” Ez az állítás azonban nem szükségszerűen, hanem valószínűleg igaz állítás, hiszen van, amikor a láz nem betegség, pusztán hőemelkedés vagy egy lelkiállapot következménye, ugyanakkor nem minden beteg ember lázas is egyben. Ennek ellenére a kijelentést meggyőzőnek szoktuk tekinteni, hiszen olyan tapasztalatot fogalmaz meg, amely nagy valószínűséggel igaz, ezért elfogadható.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave