Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


Gianfrancesco Pico: A képzelet és az igaz tudás

Grassi úgy látja, hogy a korábban bemutatott Giovanni Pico, bár fontos kérdéseket vizsgált, nem tudott megalapozni egy olyan hatásos elméletet vagy filozófiát, amelyet egyébként maga kívánatosnak tartott. E hiányzó megalapozást, véli Grassi, unokaöccse, Gianfrancesco Pico (1470–1533) próbálta elvégezni – a képszerűséget állítva a középpontba. „Gianfrancesco Pico a De imaginatione című munkájában […] egy olyan elméletet fejt ki, mely szerint […] minden alapvető beszédnek képszerűnek kell lennie.” A fiatalabb Pico fenti írása 1500. december 1-jén kelt, és annak a kérdésnek a megválaszolására tesz benne kísérletet, hogy „miképpen képes az emberi szellem a »res« és a »verba«, a tartalom és a forma egységét elérni. E kérdésfeltevés kereteiben speciálisan a kép, a szellemei természetű »látszat« szerepét elemzi, melyet a szerző itt a »fantázia« és a »képzelet« fogalmával jelöl.” Ki kell emelnünk a „szellemi természetű látszat” kifejezést, vagyis azt, hogy Picót nem az a kép érdekli, amit a testi szemünkkel, hanem az, amit a „lelki szemeinkkel” látunk, vagyis a fantázia, a képzelet, az ingénium.1

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave