Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


A nyelv eredendően retorikai természete

Friedrich Nietzsche (1844–1900), a modernitás nagy formátumú kritikusa, 1874 nyarán a bázeli egyetemen tartott egy retorikai tárgyú előadást, amely később Rhetorik. Darstellung der antiken Rhertorik (Retorika. Az antik retorika vázlata) címmel jelent meg.1 A viszonylag kis terjedelmű írás az eddigi retorikafelfogások rövid bemutatása, s egyben radikális átértékelése, vagy ahogyan Paul de Man írja: „Nietzsche eltávolítja a retorika tanulmányozását az ékesszólás és a meggyőzés technikáitól.”2 Teszi ezt azon az alapon – és ez Nietzsche radikális újítása –, hogy a nyelvet egyáltalán és általában tekinti retorikai jellegűnek, s nem azt gondolja, hogy van egy tisztán valóságábrázolótükröző nyelv, csúcsán a tudományos beszéddel, amit a rábeszélő-hatáskeltő szándék, leginkább a rétor és a szépíró, szóképek révén és hatáskeltő-meggyőzési szándékok okán kimozdít a színről színre látás, az igaz ábrázolás pozíciójából. A modernitás és a felvilágosodás hívei ezen a Nietzsche által elvetett szemléleti alapon bírálták és bírálják a mai napig a retorikát, szövetkezve a mindennapi józan ésszel, amely abban a naiv hitben él, hogy a jel és a jelentés, a név és a dolog egybeesik. Mindez náluk egyben a retorika leértékelését is jelenti.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave