Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


Út a pozitivizmustól a retorikához

Chaïm Perelman (1912–1984) tudományos pályája önmagában is kifejezi azt az utat, amelyen a retorikatan, az uralkodó tudományfelfogással szembemenve ismét jelentős diszciplína kezdett lenni, még ha nem is olyan átfogó és „királyi” értelemben, mint klasszikus korban volt. A Varsóból Antwerpenbe települt család tehetséges sarja jogi és filozófiai diplomája birtokában a leghagyományosabb tudományos szellemben kezdte meg egyetemi és tudósi karrierjét. Doktori disszertációját a logikai pozitivista Gottlob Fregéről írta, s ő maga is pozitivista és empirista szellemben gondolkodott a világról. Egy pozitivista számára pedig valóságosnak csak az a dolog számít, ami átlátható és egyértelmű, logikusan és lineárisan levezethető. S racionálisnak is csak az a gondolkodás tekinthető, ami adekvát az így értelmezett valósággal. Ez módszertanilag azt jelenti, hogy a pozitivista gondolkodó egyrészt a közvetlenül adott valóságról pontosan ellenőrizhető állításokat igyekszik megfogalmazni, másrészt olyan szabályokat próbál találni, amelyek segítségével ezen állításokra alapozva minden tudományos és filozófiai tudás előállítható és igazságtartalma ellenőrizhető.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave