Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


A tárgymegnevezés pozitív fogalmai

A retorikatant és általában a humán tudományokat gyakran éri a vád, hogy művelői elmossák a határt a képzelet és valóság között, s megállapításaik ellenőrizhetetlen fikciók, még akkor is, ha sokan elfogadják őket. S ha valaki azt a bátorságot is veszi magának, hogy a szövegek sajátosságai alapján a társadalmi valóságáról próbál szólni, könnyen megkapja a relativista jelzőt. Merthogy nem próbálja felmutatni a „determináló okot”, az általánosan ható „objektív törvényt”, az „egyetemes struktúrát”, a dolgok „végső szubsztanciáját” vagy a „cáfolhatatlan értelmet”, vagyis „nem foglal állást”. Ezek a minősítések természetesen nem egyszerűen csak ráfogások, miközben az elhamarkodott vádak nem állják meg a helyüket. Témánknál maradva, sem a retorikai praxis, sem a retorikatan nem relativista, legfeljebb nem dogmatikus és kellően nyitott ahhoz, hogy a megválaszolhatatlan „végső determinizmusok” keresésén túl a „hogyan vannak a dolgok” kérdése érdekelje. Teszi ezt azért, mert, egyrészt a társadalmi praxisban csak lokális megalapozásokat és érveléseket tapasztal, másrészt saját megállapítására önreflexív módon tekint; nem gondolja például, hogy képes lenne bármit végérvényesen és kimerítően sub specie aeternitatis „megalapozni”. Nem tetszeleg tehát „isteni pózokban”.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave