Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


A perfekt kommunikáció lehetetlensége

A retorika életünk nélkülözhetetlen instanciája ugyan, de működése meglehetősen bizonytalan és kockázatos. Egyáltalán nem biztos, hogy azt és úgy tudjuk elmondani másoknak, amit szeretnénk elmondani; az meg különösképpen gyakori eset, hogy a címzettek nem értik, félreértik vagy szándékosan félremagyarázzák szavainkat – arról nem is szólva, hogy beszédünk következményei mennyire kiszámíthatatlanok. Talán ezért is törekszünk perfekcióra, tökéletes kommunikációra. Én például gyakran hallom, gondolom, mások is, hogy egy szervezet működése azért nem volt sikeres és elég hatékony, mert, úgymond, „nem volt jó a kommunikációnk”, ezért a jövőben az egyik legfontosabb feladatunk „tökéletesíteni a kommunikációnkat”. Gondolom, egészen addig, amíg teljesen tökéletes nem lesz.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave