Oross Dániel

Demokratikus innovációk és a magyar pártok


Bevezető

Számos demokráciában megfigyelhető a választásokon részt vevő választópolgárok számának csökkenése és általában az állampolgárok növekvő csalódottsága a politika intézményeiben. Nincs ez másként térségünkben sem, ahol a 2008-as gazdasági válságot követő változások a pártok és az állampolgárok kapcsolatára is hatással voltak. Míg Közép-Kelet-Európát érintően korábban a szakirodalom (Markowski, 2001) a pártok és az állampolgárok közötti kapcsolatok gyengeségét olyan sajnálatos jelenségként írta le, ami idővel változni fog, mára ez a fajta optimista megközelítés háttérbe szorult, s előtérbe került annak vizsgálata, hogy az állampolgárok pártok általi mozgósításának milyen hatása van a demokratikus intézmények integritására (Kitschelt és mtsai., 1999: 395). Hazánkra is jellemző folyamat az állampolgárok és a politikai pártok közötti távolság nemzetközi szakirodalom által részletesen leírt növekedése (Ignazi, 1996; Dalton–Wattenberg, 2000; Daalder, 2002; Whiteley, 2010; Delwit, 2011), vagyis erősödik a pártok társadalomtól való elszakadása. A jelenség kapcsán az is igazolást nyert (Susánszky és mtsai, 2021), hogy a magyar választók demokráciával való elégedettsége politikai preferenciáik függvényében alakul: a kormánypárti szavazók jóval elégedettebbek a demokráciával, mint az ellenzékiek. Ráadásul ez a különbség a két tábor között az elmúlt években folyamatosan növekszik is, ami egyúttal a demokrácia értelmezésére is kihat, mert a kormánypárti szavazók más szavakkal, szókapcsolatokkal írják le a demokráciát, mint az erősen kiábrándult ellenzéki szavazók.

Demokratikus innovációk és a magyar pártok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 975 8

A képviseleti demokrácia válságára adott válaszként világszerte számos részvételi program és tanácskozási (deliberatív) fórum jött létre. A demokratikus innovációk kutatása olyan sikeresen megvalósított gyakorlatokra, módszerekre fókuszál, amelynek célja a demokratikus kormányzat és a politika struktúráinak, folyamatainak megváltoztatása azok javítása érdekében.

Jóllehet a demokratikus intézmények reformját célzó javaslatok különféle formákat öltenek a választási rendszer megváltoztatástól, a hatalom decentralizálásán át a közvetlen demokratikus eszközök fejlesztéséig, a politikai elit és az állampolgárok támogatásának mértéke kulcsfontosságú tényező annak megértésében, hogy egyes reformkísérletek miért sikeresek, míg mások miért maradnak papíron. Ebből adódóan a magyar állampolgárok demokratikus innovációkról kialakult attitűdjei mellett könyvemben magyar politikusok véleményét is részletekbe menően ismertetem. A kötet célja annak bemutatása, miért döntenek a világ mind több pontján úgy megválasztott politikusok, hogy demokratikus innovációk bevezetésével beleszólást adnak az állampolgároknak egyes politikai folyamatok alakításába. A kötet a demokratikus innovációkról magyar nyelven rendelkezésre álló ismeretanyag bővítése érdekében mintegy négy év kutatómunkáját összegzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/oross-demokratikus-innovaciok-es-a-magyar-partok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave