Oross Dániel

Demokratikus innovációk és a magyar pártok


A kötetben ismertetett adatok

A kötet empirikus adatait a Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetében folytatott „Demokratikus innovációk és a magyar pártok” című kutatás keretében gyűjtöttük: 2020 és 2022 között egy kvalitatív és három kvantitatív adatfelvétel készült. A kvalitatív adatfelvétel 2020 márciusa és októbere között zajlott, melynek keretében 26 interjú készült 10 párt politikusaival (a teljes listához lásd a Függeléket). Elfogadva Richard Katz és Peter Mair (1993: 594) azon meglátását, miszerint a pártszervezetek nem egységes szervezetek, a válaszadók kiválasztásakor olyan interjúalanyok kaptak felkérést, akiknek véleményével megismerhető a párt „három arca”: a párt közhivatalban lévő képviselői (pl. pártelnök, parlamenti csoportvezető, európai parlamenti képviselői) a párt központi irodájának, vagyis a párt ellenőrzési és igazgatási funkciókat ellátó testületeinek munkatársai (pl. operatív igazgató), valamint a párt helyi szintű képviselői (helyi pártvezetők, polgármesterek, önkormányzati képviselők). A pártok társadalmi kapcsolatainak megítéléséhez a pártok szakértői, pártalapítványaik vezetői is meghívást kaptak. Az interjú során a kérdezettek a párttagságról, a képviselők tevékenységéről, a részvételi demokrácia jelentéséről, a párton belül hozott különféle döntésekről, az online tevékenységekről és a tanácskozásról feltett 12 kérdésre válaszoltak, az interjúk átlagos időtartama 50 perc volt. Az interjúk feldogozása NVivo szoftver segítségével történt. Az interjúrészletek kötetbeli közlésekor kizárólag az interjú sorszámát jelzem, mert az interjúalany nemének, pártjának, életkorának, valamint neve kezdőbetűinek feltüntetése nagyon megkönnyítené az interjúalanyok azonosítását. A nevek kezdőbetűinek kóddal történő helyettesítésével (Interjú 1, Interjú 2, Interjú 3...) célom az anonimitás biztosítása volt.

Demokratikus innovációk és a magyar pártok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 975 8

A képviseleti demokrácia válságára adott válaszként világszerte számos részvételi program és tanácskozási (deliberatív) fórum jött létre. A demokratikus innovációk kutatása olyan sikeresen megvalósított gyakorlatokra, módszerekre fókuszál, amelynek célja a demokratikus kormányzat és a politika struktúráinak, folyamatainak megváltoztatása azok javítása érdekében.

Jóllehet a demokratikus intézmények reformját célzó javaslatok különféle formákat öltenek a választási rendszer megváltoztatástól, a hatalom decentralizálásán át a közvetlen demokratikus eszközök fejlesztéséig, a politikai elit és az állampolgárok támogatásának mértéke kulcsfontosságú tényező annak megértésében, hogy egyes reformkísérletek miért sikeresek, míg mások miért maradnak papíron. Ebből adódóan a magyar állampolgárok demokratikus innovációkról kialakult attitűdjei mellett könyvemben magyar politikusok véleményét is részletekbe menően ismertetem. A kötet célja annak bemutatása, miért döntenek a világ mind több pontján úgy megválasztott politikusok, hogy demokratikus innovációk bevezetésével beleszólást adnak az állampolgároknak egyes politikai folyamatok alakításába. A kötet a demokratikus innovációkról magyar nyelven rendelkezésre álló ismeretanyag bővítése érdekében mintegy négy év kutatómunkáját összegzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/oross-demokratikus-innovaciok-es-a-magyar-partok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave