Oross Dániel

Demokratikus innovációk és a magyar pártok


A pártok jellemzői

A pártok ideológiája alapján némi különbség mutatkozik a magyarországi pártok között részvételi gyakorlataik tekintetében. Az eredmények alapján mind a bal-, mind a jobboldali pártok ösztönzik a vitaorientált oktatást és a civil szerepvállalást, de a gyakorlatok eltérőek. A baloldali politikai pártok a befogadás fontosságát és az egyenlőséget hirdetik, tagjaikat, aktivistáikat ilyen jellegű tevékenység kezdeményezésére ösztönzik. Például a helyi szervezetek motiváltak arra, hogy saját kezdeményezésekkel álljanak elő (például helyi klubok, online fórumok során) viták szervezésekor. A jobboldali pártok (Fidesz, Jobbik, Mi Hazánk) felülről lefelé, a párt központi irodájából kezdeményeznek vitákat, országjárások formájában, ahol a pártelit egyik helyi szervezettől a másikig utazik. Ezek eszközül szolgálnak a pártszervezet mozgásban tartásához választási kampányok időszakain kívül. Ugyanez a különbség figyelhető meg a civil szerepvállalási gyakorlatok esetében is, ahol a Momentum petíciókkal segíti elő az alulról építkező tevékenységet, míg a jobboldali Fidesz központilag koordinált akciót alkalmaz a nemzeti konzultáció során. A legnagyobb különbség a közvetlen demokrácia használatában jelentkezik, ahol az előválasztásokat1 és a pártszavazásokat csak a baloldali pártok használják. Ez valószínűleg inkluzív megközelítésükből fakad, hiszen a tagokat arra ösztönzik, hogy vegyenek részt a döntéshozatalban.

Demokratikus innovációk és a magyar pártok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 975 8

A képviseleti demokrácia válságára adott válaszként világszerte számos részvételi program és tanácskozási (deliberatív) fórum jött létre. A demokratikus innovációk kutatása olyan sikeresen megvalósított gyakorlatokra, módszerekre fókuszál, amelynek célja a demokratikus kormányzat és a politika struktúráinak, folyamatainak megváltoztatása azok javítása érdekében.

Jóllehet a demokratikus intézmények reformját célzó javaslatok különféle formákat öltenek a választási rendszer megváltoztatástól, a hatalom decentralizálásán át a közvetlen demokratikus eszközök fejlesztéséig, a politikai elit és az állampolgárok támogatásának mértéke kulcsfontosságú tényező annak megértésében, hogy egyes reformkísérletek miért sikeresek, míg mások miért maradnak papíron. Ebből adódóan a magyar állampolgárok demokratikus innovációkról kialakult attitűdjei mellett könyvemben magyar politikusok véleményét is részletekbe menően ismertetem. A kötet célja annak bemutatása, miért döntenek a világ mind több pontján úgy megválasztott politikusok, hogy demokratikus innovációk bevezetésével beleszólást adnak az állampolgároknak egyes politikai folyamatok alakításába. A kötet a demokratikus innovációkról magyar nyelven rendelkezésre álló ismeretanyag bővítése érdekében mintegy négy év kutatómunkáját összegzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/oross-demokratikus-innovaciok-es-a-magyar-partok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave