Oross Dániel

Demokratikus innovációk és a magyar pártok


A közösségi költségvetés elterjedése Magyarországon

Hazánkban a legtöbb közösségi költségvetés Budapest kerületeiben jött létre. Budapesten kétszintű önkormányzati rendszer működik, ezért a kerületekben és a Fővárosi Önkormányzatban nem egyetlen egységes modell van érvényben, hanem különböző modellek léteznek egymással párhuzamosan. Összességében valamennyiről elmondható azonban, hogy kísérleti fázisban vannak: a leghosszabb ideje működő közösségi költségvetés hétéves múltra tekinthet vissza. A hazai tapasztalatokat összefoglalva az látszik, hogy a közösségi költségvetésnek nincs széles körben kidolgozott jogi háttere, és a folyamat végrehajtása a legtöbb budapesti kerületben előkészítő szakaszban van. Az éves költségvetés részeként elfogadott határozatokban rögzített eljárás végrehajtását a polgármester vagy az általa kijelölt alpolgármester ellenőrzi. Az európai trendek felől, összehasonlító szempontból vizsgálva a budapesti közösségi költségvetések leginkább a „konzultáció a helyi költségvetésről” modellhez hasonlítanak (Sintomer et al, 2016: 47), amelynek elsődleges célja, hogy az állampolgárok előtt átláthatóvá tegyék a település anyagi helyzetét, annak tervezésébe bevonják a lakosságot, hozzájárulva ezzel a helyi közigazgatás modernizálásához és átláthatóvá tételéhez.

Demokratikus innovációk és a magyar pártok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 975 8

A képviseleti demokrácia válságára adott válaszként világszerte számos részvételi program és tanácskozási (deliberatív) fórum jött létre. A demokratikus innovációk kutatása olyan sikeresen megvalósított gyakorlatokra, módszerekre fókuszál, amelynek célja a demokratikus kormányzat és a politika struktúráinak, folyamatainak megváltoztatása azok javítása érdekében.

Jóllehet a demokratikus intézmények reformját célzó javaslatok különféle formákat öltenek a választási rendszer megváltoztatástól, a hatalom decentralizálásán át a közvetlen demokratikus eszközök fejlesztéséig, a politikai elit és az állampolgárok támogatásának mértéke kulcsfontosságú tényező annak megértésében, hogy egyes reformkísérletek miért sikeresek, míg mások miért maradnak papíron. Ebből adódóan a magyar állampolgárok demokratikus innovációkról kialakult attitűdjei mellett könyvemben magyar politikusok véleményét is részletekbe menően ismertetem. A kötet célja annak bemutatása, miért döntenek a világ mind több pontján úgy megválasztott politikusok, hogy demokratikus innovációk bevezetésével beleszólást adnak az állampolgároknak egyes politikai folyamatok alakításába. A kötet a demokratikus innovációkról magyar nyelven rendelkezésre álló ismeretanyag bővítése érdekében mintegy négy év kutatómunkáját összegzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/oross-demokratikus-innovaciok-es-a-magyar-partok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave