Oross Dániel

Demokratikus innovációk és a magyar pártok


A közösségi gyűlés

A közösségi gyűlés azon az elképzelésen nyugszik, hogy az adott társadalom összetételét tükröző módon kiválasztott, jól informált és egymás véleményét megismerő állampolgárok csoportja jobb döntéseket képes hozni, mint a képviseleti rendszer. A képviseleti rendszerben rejlő ellentmondások egy része megnehezíti az állampolgárok valós érdekeinek képviseletét. Az említett ellentmondások kikerülhetők ezzel a módszerrel, mert közvetlenül bekapcsolják az állampolgárokat a közügyeket érintő döntéshozatalba, tehát az állampolgárok az őket érintő kérdésekben a közvéleményt és a politikai döntéshozatalt befolyásolva javaslatokat tehetnek. A módszer előnye, hogy rugalmas, képes illeszkedni az adott közösséghez, más módszerekkel szemben ez vonja be a legtöbb állampolgárt a folyamatba, illetve itt a leghosszabb az ismeretszerzés szakasza. A deliberatív módszerek – és így a közösségi gyűlés is – különösen olyan komplex kérdések megvitatására alkalmasak, amelyekben sok ember érintett, illetve kompromisszumot és hosszú távú megoldásokat igényelnek (mint például a klímaváltozás ügye). Részei az ismeretszerzési, a konzultációs, a tanácskozási és a döntéshozatali fázisok.

Demokratikus innovációk és a magyar pártok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 975 8

A képviseleti demokrácia válságára adott válaszként világszerte számos részvételi program és tanácskozási (deliberatív) fórum jött létre. A demokratikus innovációk kutatása olyan sikeresen megvalósított gyakorlatokra, módszerekre fókuszál, amelynek célja a demokratikus kormányzat és a politika struktúráinak, folyamatainak megváltoztatása azok javítása érdekében.

Jóllehet a demokratikus intézmények reformját célzó javaslatok különféle formákat öltenek a választási rendszer megváltoztatástól, a hatalom decentralizálásán át a közvetlen demokratikus eszközök fejlesztéséig, a politikai elit és az állampolgárok támogatásának mértéke kulcsfontosságú tényező annak megértésében, hogy egyes reformkísérletek miért sikeresek, míg mások miért maradnak papíron. Ebből adódóan a magyar állampolgárok demokratikus innovációkról kialakult attitűdjei mellett könyvemben magyar politikusok véleményét is részletekbe menően ismertetem. A kötet célja annak bemutatása, miért döntenek a világ mind több pontján úgy megválasztott politikusok, hogy demokratikus innovációk bevezetésével beleszólást adnak az állampolgároknak egyes politikai folyamatok alakításába. A kötet a demokratikus innovációkról magyar nyelven rendelkezésre álló ismeretanyag bővítése érdekében mintegy négy év kutatómunkáját összegzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/oross-demokratikus-innovaciok-es-a-magyar-partok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave