Oross Dániel

Demokratikus innovációk és a magyar pártok


Áttekintés a budapesti klímagyűlésről

Az új városvezetés egyik első intézkedéseként 2019 novemberében Budapest (összhangban sok más európai város megközelítésével) klímavészhelyzetet hirdetett,1 majd 2020 nyarán a Fővárosi Önkormányzat felkérte a lakosságot, hogy vitassák meg a klímavészhelyzet kezelésének módját. Az állampolgárokat bevonó közösségi tervezés iránti elkötelezettség újszerű volt, mert nagyrészt aktivisták és szakértők részvételén alapult. Bár az éghajlatváltozásról szóló közösségi gyűlést a Fővárosi Önkormányzat megbízásából rendezték meg, a gyűlést nem az intézmény politikai szükségletei, elvárásai mentén alakították ki, hanem a civil társadalom tagjai dolgozták ki. A 2020 szeptemberében megrendezett közösségi gyűlésre 50 véletlenszerűen kiválasztott állampolgárt hívtak meg, hogy a politikusoktól, szakértőktől és különböző civil szervezetek vezetőitől előadásokat meghallgatva jobban megértsék a klímaváltozás kérdését, és javaslatokat tegyenek a Fővárosi Önkormányzatnak. A közösségi gyűlést a DemNet koordinálta több civil társadalmi szakértő részvételével, a British Sortition Alapítvány, az Európai Klíma Alap és a Fővárosi Önkormányzat támogatásával.

Demokratikus innovációk és a magyar pártok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 975 8

A képviseleti demokrácia válságára adott válaszként világszerte számos részvételi program és tanácskozási (deliberatív) fórum jött létre. A demokratikus innovációk kutatása olyan sikeresen megvalósított gyakorlatokra, módszerekre fókuszál, amelynek célja a demokratikus kormányzat és a politika struktúráinak, folyamatainak megváltoztatása azok javítása érdekében.

Jóllehet a demokratikus intézmények reformját célzó javaslatok különféle formákat öltenek a választási rendszer megváltoztatástól, a hatalom decentralizálásán át a közvetlen demokratikus eszközök fejlesztéséig, a politikai elit és az állampolgárok támogatásának mértéke kulcsfontosságú tényező annak megértésében, hogy egyes reformkísérletek miért sikeresek, míg mások miért maradnak papíron. Ebből adódóan a magyar állampolgárok demokratikus innovációkról kialakult attitűdjei mellett könyvemben magyar politikusok véleményét is részletekbe menően ismertetem. A kötet célja annak bemutatása, miért döntenek a világ mind több pontján úgy megválasztott politikusok, hogy demokratikus innovációk bevezetésével beleszólást adnak az állampolgároknak egyes politikai folyamatok alakításába. A kötet a demokratikus innovációkról magyar nyelven rendelkezésre álló ismeretanyag bővítése érdekében mintegy négy év kutatómunkáját összegzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/oross-demokratikus-innovaciok-es-a-magyar-partok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave