Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


Az essexi diszkurzív elemzés

Elöljáróban szögezzük le ismét, hogy maga Laclau soha nem végzett empirikus diskurzuselemzést, vizsgálataiban saját tapasztalatai és olvasmányai alapján politikai jelenségek és identitások megragadására vállalkozott, mégpedig azzal a céllal, hogy elméletileg értelmezze az empirikus valóságot. Ez alól kivétel a populizmusról írt könyve.1 Kérdésünk tehát az, hogy vajon következik-e a laclaui elméletből empirikus politikai kutatás, avagy kapcsolódhat-e hozzá az elméletet igazoló vagy megalapozó konkrét, empirikus diskurzuselemzés? A válasz nem egyszerű, bár a tanítványok kísérleteket tesznek erre, vagyis az elmélethez kapcsolódó empirikus elemzésekre.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave