Tóth-Nagy Georgina, Sulyok Judit

Tudománykommunikáció


Az IMRAD-modell

Az IMRAD angol nyelvű mozaikszóra épülő modell a tudományos közlemények struktúrájához ad támpontot. A bevezetést (Introduction) a módszertan (Methods), az eredmények (Results) és a diszkusszió (Discussion) követik. A modell alakja borospohárhoz vagy homokórához hasonlítható, ezeken a neveken is ismert. Ennek értelmében a tudományos közlemények eleje és vége szélesebb áttekintést ad a témáról, a témát tágabb kontextusba helyezve. Ezzel szemben a középső rész (ami az empíriát, a kutatás módszertanát és eredményeit taglalja) szűkebb fókuszú, az adott területről szól. Az IMRAD-modell bevezető részében a szerzők azt ismertetik, hogy miért indult el a kutatás, melyek a kutatási kérdések és hipotézisek. A módszertan részletesen kitér arra, hogy az adatfelvétel mikor, hol, kik körében és milyen eszközökkel történt. Az eredményeket ismertető fejezet a kutatási kérdésekre ad választ a lebonyolított vizsgálat tükrében. Végül a szerzők a diszkusszió részében kitérnek arra, hogy milyen hatásai, hasznosíthatósága, alkalmazási lehetőségei vannak a kutatási eredményeknek és milyen jövőbeni kutatásokat indukálhatnak.

Tudománykommunikáció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 979 6

E könyv egy izgalmas és tanulságos utazásra invitálja az olvasót a tudomány és kommunikáció szorosan összefonódó világába. A könyv igyekszik rávilágítani arra, hogy a tudományos ismeretek nem csupán szűk körben érhetők el, hanem mindenki életét átszövik az iskolai lexikális tudástól a szakmai pályáig és a világ megértéséig. A könyv célja, hogy segítséget nyújtson a tudománykommunikáció folyamatának megértésében és hatékony alkalmazásában. A fejezetek fokozatosan vezetik az olvasót a tudományos eredmények születésétől kezdve a hagyományos és nem hagyományos kommunikációs formákig. A nyelvi eszközöktől a vizuális kommunikáción át a közszereplésig és az ismeretterjesztésig a könyv átfogó képet fest a tudománykommunikáció különböző aspektusairól.

Ez a könyv nemcsak a tudományos szakembereknek, hanem mindazoknak szól, akik érdeklődnek a tudomány iránt, és szeretnék hatékonyabban megérteni és megosztani a tudományos ismereteket. Tartalmas olvasást és sikeres tudománykommunikációt kívánunk mindazoknak, akik ezen az úton részt vesznek!

Hivatkozás: https://mersz.hu/sulyok-toth-nagy-tudomanykommunikacio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave