Tóth-Nagy Georgina, Sulyok Judit

Tudománykommunikáció


Bevezetés. A tudományos gondolkodás története

A tudomány az emberi tudás szisztematikus, igazolt ismeretekre épülő rendszere. A bennünket körülvevő világ megismerésére irányuló tevékenység, a természeti világról szóló empirikus, elméleti és gyakorlati ismeretek összessége. Jellemzői többek között a megalapozásra való irányultság, a racionális érvelés, illetve az ismeretek tapasztalati igazolhatósága vagy cáfolhatósága. Különbséget teszünk a tudomány és a tudományos diszciplínák, szaktudományok között. Tudománnyal foglalkozó tudományágak a tudománytörténet (a tudományok keletkezése és fejlődése), a tudománypolitika (a tudományok finanszírozása), a tudománymetria (a tudomány haladásának statisztikai módszerekkel történő folyamatos vizsgálata), illetve a tudományfilozófia (a tudomány filozófiai kérdéseit vizsgálja). A tudományokat tárgyterületeikre bontva is vizsgálhatjuk. Arisztotelész szerint minden tudománynak van tárgya, de nem minden tárgynak van saját tudománya. Gyakran a tudomány neve is utal a vizsgált tárgyra (növénytan, csillagászat). A tárgyi felosztás szerint három fő csoportot különítünk el: természettudományok, társadalomtudományok és humán tudományok. Más (a Magyar Tudományos Akadémia által is használt) felosztás szerint: Élettudományok, Matematika- és Természettudományok, Bölcsész- és társadalomtudományok. Az MTA által használt részletes tudományági nómenklatúra, a tudományterületeken belül az egyes tudományágak felsorolásával, elérhető az MTA honlapján.1

Tudománykommunikáció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 979 6

E könyv egy izgalmas és tanulságos utazásra invitálja az olvasót a tudomány és kommunikáció szorosan összefonódó világába. A könyv igyekszik rávilágítani arra, hogy a tudományos ismeretek nem csupán szűk körben érhetők el, hanem mindenki életét átszövik az iskolai lexikális tudástól a szakmai pályáig és a világ megértéséig. A könyv célja, hogy segítséget nyújtson a tudománykommunikáció folyamatának megértésében és hatékony alkalmazásában. A fejezetek fokozatosan vezetik az olvasót a tudományos eredmények születésétől kezdve a hagyományos és nem hagyományos kommunikációs formákig. A nyelvi eszközöktől a vizuális kommunikáción át a közszereplésig és az ismeretterjesztésig a könyv átfogó képet fest a tudománykommunikáció különböző aspektusairól.

Ez a könyv nemcsak a tudományos szakembereknek, hanem mindazoknak szól, akik érdeklődnek a tudomány iránt, és szeretnék hatékonyabban megérteni és megosztani a tudományos ismereteket. Tartalmas olvasást és sikeres tudománykommunikációt kívánunk mindazoknak, akik ezen az úton részt vesznek!

Hivatkozás: https://mersz.hu/sulyok-toth-nagy-tudomanykommunikacio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave