Tóth-Nagy Georgina, Sulyok Judit

Tudománykommunikáció


Szókincs

A mentális lexikonunk, vagyis a szókincsünk alapvetően meghatározza a stílusunkat. A szókincs általában két típusra oszlik: aktív és passzív. Míg az aktív szókincs esetében a szavakat rendszeresen használja az ember a szóbeli beszédben és az írásban, addig a passzív szókincs azon szavak halmaza, amelyeket egy személy ismer vagy ért szóbeli közléskor vagy olvasás közben, de maga nem használja őket. Általában a passzív szókincs mennyisége többszörösen meghaladja az aktív szókincsét. Az új szavak tanulásának folyamata egész életen át tart, és kisgyermekkorban kezdődik. A kutatások azt mutatták, hogy egy tizennyolc hónapos kisgyermek körülbelül naponta 5 új szót tanul meg, így iskolakezdésre átlagosan 8 ezer szó körüli szókincsre tesz szert, míg a középiskolát befejező tanulók körülbelül 40 ezer szót ismernek. A szókincs gyarapítására, fejlesztésére számos direkt és indirekt módszer ismert. Az egyik legáltalánosabban elterjedt módszer az olvasás és a szótárhasználat, mivel ezek könnyen elérhetőek, illetve az új információk és ennek megfelelően az új szavak egyik fő forrásai is. Az aktív szókincs bővítése történhet szókártyák alkalmazásával, szinonimák gyűjtésével, keresztrejtvényfejtéssel, memóriajátékokkal, párosítóval, szóvonattal és egyéb nyelvi játékokkal.

Tudománykommunikáció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 979 6

E könyv egy izgalmas és tanulságos utazásra invitálja az olvasót a tudomány és kommunikáció szorosan összefonódó világába. A könyv igyekszik rávilágítani arra, hogy a tudományos ismeretek nem csupán szűk körben érhetők el, hanem mindenki életét átszövik az iskolai lexikális tudástól a szakmai pályáig és a világ megértéséig. A könyv célja, hogy segítséget nyújtson a tudománykommunikáció folyamatának megértésében és hatékony alkalmazásában. A fejezetek fokozatosan vezetik az olvasót a tudományos eredmények születésétől kezdve a hagyományos és nem hagyományos kommunikációs formákig. A nyelvi eszközöktől a vizuális kommunikáción át a közszereplésig és az ismeretterjesztésig a könyv átfogó képet fest a tudománykommunikáció különböző aspektusairól.

Ez a könyv nemcsak a tudományos szakembereknek, hanem mindazoknak szól, akik érdeklődnek a tudomány iránt, és szeretnék hatékonyabban megérteni és megosztani a tudományos ismereteket. Tartalmas olvasást és sikeres tudománykommunikációt kívánunk mindazoknak, akik ezen az úton részt vesznek!

Hivatkozás: https://mersz.hu/sulyok-toth-nagy-tudomanykommunikacio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave