Tóth-Nagy Georgina, Sulyok Judit

Tudománykommunikáció


Idegen szavak

Manapság számtalan idegen szóval találkozhatunk egy-egy beszélgetésben, tudományos előadásban vagy televíziós műsorban. Az idegen szavak használata megosztja az embereket. Az egyik tábor képviselői szerint minden idegen szó helyett a magyar megfelelőt kell használni, míg a másik nézet szerint az idegenszó-áradat elkerülhetetlen, csupán a globalizáció egyenes következménye. Mindkét nézet szélsőséges a maga módján, emiatt inkább a kettő közötti arany középutat javasoljuk. Abban az esetben használandó az idegen szó, ha nincs a szónak magyar megfelelője, az egész társadalom számára általánosan ismert fogalmat jelöl (pl. stressz, katalizátor, sanzon), vagy ha a magyar megfelelő pontatlanabb (pl. materializmus), vagy ha egy korszakra jellemző szó (pl. szamovár). Használható az idegen szó, de nem szükséges abban az esetben, ha van magyar megfelelője (pl. fotó = fénykép), illetve ha szeretnénk elkerülni a szóismétlést (pl. konkurencia = verseny). Kerülendő az idegen szavak használata, ha van teljes értékű magyar megfelelőjük (pl. komputer = számítógép), illetve ha a szakszónak van magyar megfelelője (pl. flekk = folt).

Tudománykommunikáció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 979 6

E könyv egy izgalmas és tanulságos utazásra invitálja az olvasót a tudomány és kommunikáció szorosan összefonódó világába. A könyv igyekszik rávilágítani arra, hogy a tudományos ismeretek nem csupán szűk körben érhetők el, hanem mindenki életét átszövik az iskolai lexikális tudástól a szakmai pályáig és a világ megértéséig. A könyv célja, hogy segítséget nyújtson a tudománykommunikáció folyamatának megértésében és hatékony alkalmazásában. A fejezetek fokozatosan vezetik az olvasót a tudományos eredmények születésétől kezdve a hagyományos és nem hagyományos kommunikációs formákig. A nyelvi eszközöktől a vizuális kommunikáción át a közszereplésig és az ismeretterjesztésig a könyv átfogó képet fest a tudománykommunikáció különböző aspektusairól.

Ez a könyv nemcsak a tudományos szakembereknek, hanem mindazoknak szól, akik érdeklődnek a tudomány iránt, és szeretnék hatékonyabban megérteni és megosztani a tudományos ismereteket. Tartalmas olvasást és sikeres tudománykommunikációt kívánunk mindazoknak, akik ezen az úton részt vesznek!

Hivatkozás: https://mersz.hu/sulyok-toth-nagy-tudomanykommunikacio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave