Tóth-Nagy Georgina, Sulyok Judit

Tudománykommunikáció


A tudomány az ókorban

A tudomány önmegértése a történelem különböző korszakaiban más és más alakot öltött. Az emberiség mindig is kíváncsi volt és meg akarta érteni, miért viselkednek bizonyos módon a dolgok, illetve megpróbálta összekapcsolni a megfigyeléseket a jóslatokkal. Az első ismeretrendszerek a mindennapi élettel, a mindennapi tevékenységgel, s ezen belül a létfenntartással kapcsolatos ismeretek voltak. Az ismeretek és technikák nemzedékről nemzedékre szájhagyomány útján terjedtek. Az írás fejlődése azonban lehetővé tette az ismeretek tárolását és kommunikációját a generációk (nemzedékek) között. A mezőgazdaság fejlődése együtt járt az élelmiszer-felesleg kialakulásával, ami lehetővé tette a korai civilizációk számára, hogy a túlélésen kívüli egyéb feladatokra fordítsák idejük nagyobb részét, például a technológiai ismeretek bővítésére. Így nem véletlen, hogy az első írásos emlékekkel az öntözéses földművelést folytató nagy ókori népeknél (Egyiptom, Mezopotámia) találkozhatunk. Ez a fajta földművelés ugyanis megkövetelte gátak és csatornák építését, az időjárási és vízviszonyok változásának megbízható ismeretét, illetve az áradásokkor újra és újra elöntött földeken a parcellahatárok újbóli kijelölését. A ránk maradt írásos emlékek alapján elmondható, hogy jelen voltak már olyan ismeretek, melyeket mai fogalmaink alapján matematikai, geometriai, illetve csillagászati jellegű ismeretekként határozhatunk meg. Például a Kr. e. 18. századból származó mezopotámiai ékírásos tábla számos pitagoraszi hármasról (3,4,5) (5,12,13) szól, ami arra utal, hogy az ókori mezopotámiaiak már egy évezreddel Püthagorasz előtt ismerték a „Pitagorasz-tételt” (1. ábra). Emellett ismerték és használták a helyiértékes jelölésmódot. Számrendszerükben a hatvanas rendszer dominált. A ránk maradt emlékek azt bizonyítják, hogy a mezopotámiai matematikusok képesek voltak általános másodfokú egyenletek megoldására, illetve ismerték a kamatos kamat számításának módszerét, bár nem rendelkeztek a mai értelemben vett egyenletekkel.

Tudománykommunikáció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 979 6

E könyv egy izgalmas és tanulságos utazásra invitálja az olvasót a tudomány és kommunikáció szorosan összefonódó világába. A könyv igyekszik rávilágítani arra, hogy a tudományos ismeretek nem csupán szűk körben érhetők el, hanem mindenki életét átszövik az iskolai lexikális tudástól a szakmai pályáig és a világ megértéséig. A könyv célja, hogy segítséget nyújtson a tudománykommunikáció folyamatának megértésében és hatékony alkalmazásában. A fejezetek fokozatosan vezetik az olvasót a tudományos eredmények születésétől kezdve a hagyományos és nem hagyományos kommunikációs formákig. A nyelvi eszközöktől a vizuális kommunikáción át a közszereplésig és az ismeretterjesztésig a könyv átfogó képet fest a tudománykommunikáció különböző aspektusairól.

Ez a könyv nemcsak a tudományos szakembereknek, hanem mindazoknak szól, akik érdeklődnek a tudomány iránt, és szeretnék hatékonyabban megérteni és megosztani a tudományos ismereteket. Tartalmas olvasást és sikeres tudománykommunikációt kívánunk mindazoknak, akik ezen az úton részt vesznek!

Hivatkozás: https://mersz.hu/sulyok-toth-nagy-tudomanykommunikacio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave