Tóth-Nagy Georgina, Sulyok Judit

Tudománykommunikáció


Színek, jelek és ikonok

Az információk értelmezését befolyásolja továbbá a megfelelő színek megválasztása. A színek végigkísérik az emberiség történetét, az egyes színeknek „adott” jelentéstartalmak kultúránként eltérőek is lehetnek. A minket körülvevő világ, a természet rendkívül színes (erre hívja fel a figyelmet David Attenborough Az élet színei című sorozata is). Az más kérdés, hogy az emberiség mit-hogyan tud ábrázolni – ez mindig függött az ismert/elérhető festékanyagoktól és természetesen a kulturális háttértől is (az ókori Egyiptomban például a férfiak bőrét vörös okker, a nők bőrét sárga okker színnel ábrázolták). A fejlődéssel, az új anyagok megismerésével az emberi alkotások mellett az ember alkotta környezet is egyre színesebb lett. A számítógépes technika segítségével ma már bármilyen színt, színárnyalatot elő lehet állítani (ennek alapját az ún. RGB kód adja, vagyis hogy adott színben mennyi piros/red, zöld/green és kék/blue szín található). Bár a vizuális üzenetek funkciója nem változott (és például térbeli információkat, úgymint épület vagy anatómia, vizuálisan tudunk sikeresen ábrázolni), a kommunikációs csatornák fejlődése a vizualizáció számára is új lehetőségeket teremt (például 3D technológia).

Tudománykommunikáció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 979 6

E könyv egy izgalmas és tanulságos utazásra invitálja az olvasót a tudomány és kommunikáció szorosan összefonódó világába. A könyv igyekszik rávilágítani arra, hogy a tudományos ismeretek nem csupán szűk körben érhetők el, hanem mindenki életét átszövik az iskolai lexikális tudástól a szakmai pályáig és a világ megértéséig. A könyv célja, hogy segítséget nyújtson a tudománykommunikáció folyamatának megértésében és hatékony alkalmazásában. A fejezetek fokozatosan vezetik az olvasót a tudományos eredmények születésétől kezdve a hagyományos és nem hagyományos kommunikációs formákig. A nyelvi eszközöktől a vizuális kommunikáción át a közszereplésig és az ismeretterjesztésig a könyv átfogó képet fest a tudománykommunikáció különböző aspektusairól.

Ez a könyv nemcsak a tudományos szakembereknek, hanem mindazoknak szól, akik érdeklődnek a tudomány iránt, és szeretnék hatékonyabban megérteni és megosztani a tudományos ismereteket. Tartalmas olvasást és sikeres tudománykommunikációt kívánunk mindazoknak, akik ezen az úton részt vesznek!

Hivatkozás: https://mersz.hu/sulyok-toth-nagy-tudomanykommunikacio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave