Tóth-Nagy Georgina, Sulyok Judit

Tudománykommunikáció


A tudomány az újkorban

Gutenbergnek köszönhetően a 15. századtól kezdődően a könyvnyomtatás általánossá vált, s nyomdák százai jöttek létre szerte Európában. A Gutenberg-féle technológiával a könyvkészítés átállt a tömegtermelésre. A 17. század óriási fordulatot hozott a tudomány történetében – elsősorban az abszolutista királyi hatalom támogatásával, amiben kiemelkedő szerepe volt a francia Bourbon-uralkodóknak, XIV. Lajosnak és utódainak, akik – elsősorban gyakorlati szempontok miatt – sok pénzt invesztáltak a hadtudományba és más, ehhez valamennyire kapcsolódó tudományágakba (pl. orvostudomány). A nagy földrajzi felfedezések időszakában folyamatosan fejlődött a hajózás, amelyhez elengedhetetlen volt a földrajzi, a helymeghatározáshoz kapcsolódóan pedig a csillagászati ismeretek fejlődése. Megváltozott a tudomány társadalmi szerepe, a tudósok presztízse, növekedett a tudománnyal foglalkozók száma. Kialakultak és vagy megszilárdultak a tudomány ma is ismert intézményei: egyetemek, általában uralkodói alapítású tudós társaságok jöttek létre, amelyek támogatták a tudósok közötti eszmecserét, az új eredmények megvitatását és nyilvánosságra hozását, a korábban már megindult levelezést, folyóiratok, illetve könyvek kiadását. A középkorban elfogadott ismeretelméletek megkérdőjeleződtek, s helyükbe újak léptek: Nikolausz Kopernikusz (heliocentrikus szemlélet), Johannes Kepler (csillagászati törvények), Galileo Galilei (a Föld keringése, szabadesés törvénye), Isaac Newton (általános tömegvonzás – gravitáció) elméletei. A természettudományos ismeretek bővülése megváltoztatta a filozófiai gondolkodásmódot is, és a világ megismerésének módszereit kezdték el kutatni. Két fő irányzat alakult ki: az empirizmus és a racionalizmus. Az empirizmus egyik jeles képviselője Francis Bacon, míg a racionalizmusé René Descartes. Az empirizmus követői szerint a világot a kísérletezés és a kutatás által szerzett tapasztalat segítségével, az egyes dolgokból levont általános megfigyelés (induktív eljárás) alapján lehet leírni. Míg a racionalizmus képviselői a gondolkodás fontosságát hangsúlyozták, vagyis hogy az értelmen alapuló általános ismeretekből következtethetünk az egyes dolgok jellemzőire (deduktív eljárás).

Tudománykommunikáció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 979 6

E könyv egy izgalmas és tanulságos utazásra invitálja az olvasót a tudomány és kommunikáció szorosan összefonódó világába. A könyv igyekszik rávilágítani arra, hogy a tudományos ismeretek nem csupán szűk körben érhetők el, hanem mindenki életét átszövik az iskolai lexikális tudástól a szakmai pályáig és a világ megértéséig. A könyv célja, hogy segítséget nyújtson a tudománykommunikáció folyamatának megértésében és hatékony alkalmazásában. A fejezetek fokozatosan vezetik az olvasót a tudományos eredmények születésétől kezdve a hagyományos és nem hagyományos kommunikációs formákig. A nyelvi eszközöktől a vizuális kommunikáción át a közszereplésig és az ismeretterjesztésig a könyv átfogó képet fest a tudománykommunikáció különböző aspektusairól.

Ez a könyv nemcsak a tudományos szakembereknek, hanem mindazoknak szól, akik érdeklődnek a tudomány iránt, és szeretnék hatékonyabban megérteni és megosztani a tudományos ismereteket. Tartalmas olvasást és sikeres tudománykommunikációt kívánunk mindazoknak, akik ezen az úton részt vesznek!

Hivatkozás: https://mersz.hu/sulyok-toth-nagy-tudomanykommunikacio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave