Lipták-Pikó Judit

Teória és praxis

Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban


Marie Darrieussecq stílusdefiníciója

Darrieussecq stílusmeghatározása távol áll bármiféle stilisztikától, szorosan összekapcsolódik az írás folyamatának koncepciójával, így ebből a szempontból inkább hasonlít a barthes-i écriture definíciójához. Darrieussecq számára a stílus egy belső, zsigeri, elfojthatatlan „vágy az írásra, a világ megmutatására”,1 mégpedig olyan módon, mintha az „először mutatkozna meg”.2 A világ őszinte megmutatásának belső szükséglete csak egy olyan nyelvi kifejezésben valósulhat meg, amely kifordítja magukból a nyelvi és a gondolati kliséket, sztereotípiákat. A regényeiben testet öltő hangok eleinte „hebegő-dadogó, magzati állapotban”, mintegy „magukon kívül vannak”, ugyanis elfedik őket a nyelvi klisék és a társadalmi közhelyek. E hangok a regény cselekményének előrehaladtával átalakulnak, megpróbálják lerázni magukról a társadalom által rájuk aggatott sztereotípiákat, hogy új és friss módon tudják megmutatni magukat. Az írás célja nem más, mint hogy „határt, teret és koherenciát”3 adjon a megtalált hangnak. A hangadás koherenciája maga a stílus. A könyv nem szavak puszta egymásutánja, hanem „feszültség, egyetlen gesztus, egy mozdulat, amelyet stílusnak nevezünk”.4 A könyv mozdulatként, zenei tételként való elgondolása többször visszaköszön:

Teória és praxis

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 664 002 6

Marie Darrieussecq francia írónőt (1969– ) érzékeny látásmódja és poétikus stílusa különbözteti meg a kortárs francia irodalmi szcéna többi szerzőjétől. A Teória és praxis – Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban az írónő 1996-tól 2010-ig megjelent elméleti és szépirodalmi műveinek elemzését tűzi ki célul: egyrészt körüljárja és kontextusba helyezi az írónő számára fontos elméleti fogalmakat, másrészt négy regény elemzését közli, amelyekben a klasszikus, tematikus-feminista regényolvasatokon túllépve a fantom alakjának dinamikus, intenzív mozgásának megfigyelése kerül a középpontba. A könyv problematizálja a fikció – és különböző deklinációinak, így az önfikció, a plágium, a fantasztikum – olvasási és értelmezési módjait. Kitér továbbá két másik fogalom, a stílus és a klisé taglalására, amelyek Darrieussecq számára kardinális módon határozzák meg az írói-kreatív folyamatról szóló megnyilatkozást. Végül pedig górcső alá veszi a Darrieussecq kapcsán oly sokszor emlegetett fantomot, és három különböző értelmezési síkon igyekszik vizsgálni azt, ezzel a közelolvasással megmutatva a darrieussecq-i írásmód összetettségét és rejtett potencialitásait, implicit módon pedig a fikció, a stílus és a kliséelmozdítás működésmódjait.

Lipták-Pikó Judit 2018-ban védte meg azonos című doktori disszertációját a Szegedi Tudományegyetem Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskolájának hallgatójaként Gyimesi Timea egyetemi docens vezetése alatt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/liptak-piko-teoria-es-praxis//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave