Lipták-Pikó Judit

Teória és praxis

Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban


BEVEZETŐ

Teljesen elvarázsolt, amikor először ellátogattam Marie Darrieussecq honlapjára, amely a www.mariedarrieussecq.com címen érhető el. (Előtte az amerikai Arizona Universityn oktató Alain-Philippe Durand által létrehozott – és egy ideje megszűnt – oldalon voltak elérhetők a különböző cikkek, interjúk.) Ritka alkalom, hogy az ember ilyen igényes honlappal találkozzék, amely mind szerkesztettségében, mind atmoszférájában tükrözi az író univerzumát: a habbuborékok hangyabolyszerű nyüzsgése, a tenger tajtékzása, a hullámzás hangja, az erdei forrás csörgedezése, a fák lombjának susogása, az eső kopogása a leveleken, a tengeri rózsák lengedezése az akvárium vizében, a háttérben nyüzsgő látogatók morajlása… a szöveg, a kép, a montázs, a hang, a film különböző médiumainak együttese valamilyen ismerős „darrieussecq-i” hangulatot közvetít. Az érzet Darrieussecq-je mellett fel-felvillan a humoros Darrieussecq is: váratlanul egy kacsa totyog el, vagy egy fóka siklik tova a képernyő alján. A honlapon keresgélve, a témára jellemző módon, már nem is tudom, milyen tekervényes úton egy „dugványok és rizómák” fülbe botlottam, ami által újfent megbizonyosodtam arról, hogy Darrieussecq és Deleuze rezonálnak egymással. A honlapon megjelenő levél fotója elgondolkoztatott: a levélhez közel hajolva láthatóvá válnak annak finom hajszálerei, amelyek távolról nézve nem látszódnak, mert távolról nézve inkább a levél szélére, formájára, a fő erezetre vagyunk figyelmesek. Arra gondoltam, elemzéseimben talán sikerült egy kicsit közelebb hajolnom Darrieussecq regényeihez, annak finom erezetéből valamit meglátni. Ebben nagy segítségemre volt Deleuze, akit több nyelven újra- és újraolvasva próbáltam megérteni, és örülök, ha ez akár részben sikerült. Gyimesi Timea, volt tanárom és mentorom, erre a közel hajolásra tanított engem Deleuze-ön keresztül, ami egész személyiségemre, világhoz való viszonyulásomra kihatott.

Teória és praxis

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 664 002 6

Marie Darrieussecq francia írónőt (1969– ) érzékeny látásmódja és poétikus stílusa különbözteti meg a kortárs francia irodalmi szcéna többi szerzőjétől. A Teória és praxis – Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban az írónő 1996-tól 2010-ig megjelent elméleti és szépirodalmi műveinek elemzését tűzi ki célul: egyrészt körüljárja és kontextusba helyezi az írónő számára fontos elméleti fogalmakat, másrészt négy regény elemzését közli, amelyekben a klasszikus, tematikus-feminista regényolvasatokon túllépve a fantom alakjának dinamikus, intenzív mozgásának megfigyelése kerül a középpontba. A könyv problematizálja a fikció – és különböző deklinációinak, így az önfikció, a plágium, a fantasztikum – olvasási és értelmezési módjait. Kitér továbbá két másik fogalom, a stílus és a klisé taglalására, amelyek Darrieussecq számára kardinális módon határozzák meg az írói-kreatív folyamatról szóló megnyilatkozást. Végül pedig górcső alá veszi a Darrieussecq kapcsán oly sokszor emlegetett fantomot, és három különböző értelmezési síkon igyekszik vizsgálni azt, ezzel a közelolvasással megmutatva a darrieussecq-i írásmód összetettségét és rejtett potencialitásait, implicit módon pedig a fikció, a stílus és a kliséelmozdítás működésmódjait.

Lipták-Pikó Judit 2018-ban védte meg azonos című doktori disszertációját a Szegedi Tudományegyetem Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskolájának hallgatójaként Gyimesi Timea egyetemi docens vezetése alatt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/liptak-piko-teoria-es-praxis//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave