Lipták-Pikó Judit

Teória és praxis

Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban


Fantomok és tudatredők

Az antarktiszi jégre lépve a kutatócsapatnak számolnia kell a Déli-sark klímája által jelentett kihívásokkal. Ami rögtön szemünkbe tűnik, az a növényzet teljes hiánya, illetve hogy ameddig a szem ellát, mindent hó borít. A hó és az ég összeolvadó, szikrázó fehérsége meztelen fényével egyenesen elvakítja az embert: „fehérben oldódó fehér”.1 A teret mindenhol fehérség szegélyezi, „a tátogó ég-föld bezárul, az ég fehérsége a föld fehérségével szemben”.2 A horizont megszűnik létezni, a föld és az ég határa összemosódik. A határtalan kiterjedések ellenére a „világvége üressége”3 uralkodik mindenen, ahol a teret szintje kifosztja az ürességérzés. „Ez természetesen egy óceán. Az üresség lefagyasztott óceánja.”4 „Mindentől nagyon távol vagyunk, minden kezdőponttól, hacsak nem lehet a Déli-sark is valaminek a középpontja, mondjuk az ürességé.”5

Teória és praxis

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 664 002 6

Marie Darrieussecq francia írónőt (1969– ) érzékeny látásmódja és poétikus stílusa különbözteti meg a kortárs francia irodalmi szcéna többi szerzőjétől. A Teória és praxis – Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban az írónő 1996-tól 2010-ig megjelent elméleti és szépirodalmi műveinek elemzését tűzi ki célul: egyrészt körüljárja és kontextusba helyezi az írónő számára fontos elméleti fogalmakat, másrészt négy regény elemzését közli, amelyekben a klasszikus, tematikus-feminista regényolvasatokon túllépve a fantom alakjának dinamikus, intenzív mozgásának megfigyelése kerül a középpontba. A könyv problematizálja a fikció – és különböző deklinációinak, így az önfikció, a plágium, a fantasztikum – olvasási és értelmezési módjait. Kitér továbbá két másik fogalom, a stílus és a klisé taglalására, amelyek Darrieussecq számára kardinális módon határozzák meg az írói-kreatív folyamatról szóló megnyilatkozást. Végül pedig górcső alá veszi a Darrieussecq kapcsán oly sokszor emlegetett fantomot, és három különböző értelmezési síkon igyekszik vizsgálni azt, ezzel a közelolvasással megmutatva a darrieussecq-i írásmód összetettségét és rejtett potencialitásait, implicit módon pedig a fikció, a stílus és a kliséelmozdítás működésmódjait.

Lipták-Pikó Judit 2018-ban védte meg azonos című doktori disszertációját a Szegedi Tudományegyetem Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskolájának hallgatójaként Gyimesi Timea egyetemi docens vezetése alatt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/liptak-piko-teoria-es-praxis//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave