Lipták-Pikó Judit

Teória és praxis

Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban


Yves Citton figyelemökológiája

Egyre többször hallani a figyelemkrízis jelenségéről, vagy ha nem is hallottunk róla, már biztosan megtapasztaltuk: rengeteg e-mailre, üzenetre, telefonhívásra kell válaszolnunk mindennapjainkban. Röviden szólva multitaskingolunk. Yves Citton két előadásában1 is arra hívja fel a figyelmünket, hogy a figyelemkrízis jelensége nem olyan új keletű, mint azt gondolnánk, az ugyanis az ipari forradalom korával együtt jelent meg a 19. század elején. Az internet megjelenése óta azonban egy másik kifejezés, a figyelemökonómia van elterjedőben: a figyelemökonómia azt a gazdasági tendenciát jelzi, amelynek tükrében az emberi figyelem válik a képernyők által uralt társadalmunk legértékesebb erőforrásává. Az olyan cégóriások, mint a Facebook vagy a Google felhasználóik figyelmét értékesítik azzal, hogy ingyenes szolgáltatásaik felületén reklámok jelennek meg. Citton Pour une écologie de l’attention című könyvében megjegyzi, hogy a figyelem ökonómiai logikája a figyelem alapvetően individualista koncepciójára épül, és ilyen módon nem vesz tudomást a jelenség sok más oldaláról. Citton értelmezésében a figyelem sokkal inkább környezeti, mint gazdasági (ökonómiai) kérdés, ezért is tartja adekvátabbnak figyelemökológiáról és nem figyelemökonómiáról beszélni. Az egyéni figyelem mellett Citton további kétfajta figyelmet különböztet meg: a kapcsolt figyelmet (például az előadó figyelmét befolyásolja, hogy a közönség mennyire figyel rá) és a kollektív figyelmet (emberek egy csoportjának a figyelme a különböző médiacsatornákon keresztül [például televízió, újságok stb.] egy adott témára irányul). Ez a kollektív figyelem szenzoriális filterek sorával (nevezhetjük ezeket kliséknek) lát el bennünket, amelyek befolyásolják azt a módot, ahogyan a minket körülvevő világot észleljük. Ezek a klisék egy másik fajta figyelem alapját képezik: ez az automatikus figyelem, amelyet minden olyan alkalommal használunk, amikor egy tárgyat akarunk azonosítani és eldönteni, hogy az veszélyt jelent-e számunkra vagy sem. Habár az automatikus figyelem elengedhetetlen fontosságú a mindennapi életben való túléléshez, bizonyos keretek közé szorítja a percepciónkat.

Teória és praxis

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 664 002 6

Marie Darrieussecq francia írónőt (1969– ) érzékeny látásmódja és poétikus stílusa különbözteti meg a kortárs francia irodalmi szcéna többi szerzőjétől. A Teória és praxis – Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban az írónő 1996-tól 2010-ig megjelent elméleti és szépirodalmi műveinek elemzését tűzi ki célul: egyrészt körüljárja és kontextusba helyezi az írónő számára fontos elméleti fogalmakat, másrészt négy regény elemzését közli, amelyekben a klasszikus, tematikus-feminista regényolvasatokon túllépve a fantom alakjának dinamikus, intenzív mozgásának megfigyelése kerül a középpontba. A könyv problematizálja a fikció – és különböző deklinációinak, így az önfikció, a plágium, a fantasztikum – olvasási és értelmezési módjait. Kitér továbbá két másik fogalom, a stílus és a klisé taglalására, amelyek Darrieussecq számára kardinális módon határozzák meg az írói-kreatív folyamatról szóló megnyilatkozást. Végül pedig górcső alá veszi a Darrieussecq kapcsán oly sokszor emlegetett fantomot, és három különböző értelmezési síkon igyekszik vizsgálni azt, ezzel a közelolvasással megmutatva a darrieussecq-i írásmód összetettségét és rejtett potencialitásait, implicit módon pedig a fikció, a stílus és a kliséelmozdítás működésmódjait.

Lipták-Pikó Judit 2018-ban védte meg azonos című doktori disszertációját a Szegedi Tudományegyetem Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskolájának hallgatójaként Gyimesi Timea egyetemi docens vezetése alatt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/liptak-piko-teoria-es-praxis//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave