Lipták-Pikó Judit

Teória és praxis

Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban


Divergens írás

Az esztétikai figyelem általunk önreflexívnek nevezett megjelenési módját figyelhetjük meg Darrieussecq Le Pays című regényében.1 A könyvben megjelenő figyelemforma nem összpontosul egy pontos kognitív feladatra, nem motiválják külső stimulusok, hanem a szubjektum belső környezete felé fordul. A gondolat spontán módon történő születéséről van szó, amit a köznyelvben olyan kifejezésekkel szoktunk leírni, mint elkalandozás, elrévedés, elmerülés, álmodozás. Ezeket a tudatállapotokat az én kiürülésének, a magunkról való megfeledkezésnek az érzete (sensation d’absence à soi) kíséri. Kalina Christoff neuropszichológus és kollégái tanulmányukban2 két olyan szituációt vizsgálnak, amelyben a gondolatok spontán módon keletkeznek. Az egyik a gondolatban elkalandozó sofőr esete, aki látszólag „automata” módban vezeti járművét. A jelenséget autópálya-hipnózisnak3 is nevezik. A másik példa a magányos sétálóé, akinek gondolatai a környezetben található tárgyak körül forognak, akárcsak a Schaeffer által idézett benjamini sétáló esetében. Christoff szerint az teszi lehetővé ezt a gondolatbeli bóklászást, hogy az elmeállapotok között kontextuális kapcsolat áll fenn agyi és idegi szinten. Egy harmadik példával bővíthetnénk ezt a listát, mégpedig a futómámor néven ismert jelenséggel, amelyet Patrick M. Whitehead rendszeres futók körében készített felmérés alapján vizsgált tanulmányában.4 Eszerint a rendszeres futók olyan különleges létállapotról számolnak be, amelyben a külső tér, a környezet nem mint valamiféle leküzdendő akadály jelenik meg, hanem mint befogadó miliő. Ez a kellemes, könnyed érzet abból fakad, hogy a futók egy bizonyos fájdalomszintet anticipálnak futáskor, amit viszont nem érnek el.

Teória és praxis

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 664 002 6

Marie Darrieussecq francia írónőt (1969– ) érzékeny látásmódja és poétikus stílusa különbözteti meg a kortárs francia irodalmi szcéna többi szerzőjétől. A Teória és praxis – Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban az írónő 1996-tól 2010-ig megjelent elméleti és szépirodalmi műveinek elemzését tűzi ki célul: egyrészt körüljárja és kontextusba helyezi az írónő számára fontos elméleti fogalmakat, másrészt négy regény elemzését közli, amelyekben a klasszikus, tematikus-feminista regényolvasatokon túllépve a fantom alakjának dinamikus, intenzív mozgásának megfigyelése kerül a középpontba. A könyv problematizálja a fikció – és különböző deklinációinak, így az önfikció, a plágium, a fantasztikum – olvasási és értelmezési módjait. Kitér továbbá két másik fogalom, a stílus és a klisé taglalására, amelyek Darrieussecq számára kardinális módon határozzák meg az írói-kreatív folyamatról szóló megnyilatkozást. Végül pedig górcső alá veszi a Darrieussecq kapcsán oly sokszor emlegetett fantomot, és három különböző értelmezési síkon igyekszik vizsgálni azt, ezzel a közelolvasással megmutatva a darrieussecq-i írásmód összetettségét és rejtett potencialitásait, implicit módon pedig a fikció, a stílus és a kliséelmozdítás működésmódjait.

Lipták-Pikó Judit 2018-ban védte meg azonos című doktori disszertációját a Szegedi Tudományegyetem Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskolájának hallgatójaként Gyimesi Timea egyetemi docens vezetése alatt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/liptak-piko-teoria-es-praxis//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave