Lipták-Pikó Judit

Teória és praxis

Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban


Témaválasztás

Marie Darrieussecq-ről eleddig leginkább csak olyan elemzések jelentek meg, amelyek a trauma, az identitáskrízis, a test, az anyaság, a gyermek, a női írás stb. témáira koncentrálnak. Vagyis ezek az írások megfeledkezni látszanak arról, hogy Darrieussecq nem csupán szépirodalmi, hanem elméleti szerző is. E könyv újszerűsége elődeihez képest leginkább abban ragadható meg, hogy Marie Darrieussecq egyes kritikai és szépirodalmi szövegeit egy kereten belül, egymás mellé rendezve mutatja be. A kettő összeegyeztetése természetesen nem mindig lehetséges, hiszen az irodalmár Darrieussecq más pozícióból ír, mint a regényíró Darrieussecq. Mégis, e könyv arra törekszik, hogy elmélet és gyakorlat ne váljon el sarkosan egymástól, hanem transzverzalitásokat keresve összekapcsolódjon: saját elrendeződésén belül, de más elrendeződésekkel is. Ilyen módon kerül kapcsolatba e könyv keretein belül Marie Darrieussecq írásaival az önfikció franciaországi recepciója, a plágium, Jean-Marie Schaeffer fikcióelmélete és figyelemesztétikája, a fantasztikum, a stílus, a klisé és Gilles Deleuze művészetfilozófiája.

Teória és praxis

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 664 002 6

Marie Darrieussecq francia írónőt (1969– ) érzékeny látásmódja és poétikus stílusa különbözteti meg a kortárs francia irodalmi szcéna többi szerzőjétől. A Teória és praxis – Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban az írónő 1996-tól 2010-ig megjelent elméleti és szépirodalmi műveinek elemzését tűzi ki célul: egyrészt körüljárja és kontextusba helyezi az írónő számára fontos elméleti fogalmakat, másrészt négy regény elemzését közli, amelyekben a klasszikus, tematikus-feminista regényolvasatokon túllépve a fantom alakjának dinamikus, intenzív mozgásának megfigyelése kerül a középpontba. A könyv problematizálja a fikció – és különböző deklinációinak, így az önfikció, a plágium, a fantasztikum – olvasási és értelmezési módjait. Kitér továbbá két másik fogalom, a stílus és a klisé taglalására, amelyek Darrieussecq számára kardinális módon határozzák meg az írói-kreatív folyamatról szóló megnyilatkozást. Végül pedig górcső alá veszi a Darrieussecq kapcsán oly sokszor emlegetett fantomot, és három különböző értelmezési síkon igyekszik vizsgálni azt, ezzel a közelolvasással megmutatva a darrieussecq-i írásmód összetettségét és rejtett potencialitásait, implicit módon pedig a fikció, a stílus és a kliséelmozdítás működésmódjait.

Lipták-Pikó Judit 2018-ban védte meg azonos című doktori disszertációját a Szegedi Tudományegyetem Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskolájának hallgatójaként Gyimesi Timea egyetemi docens vezetése alatt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/liptak-piko-teoria-es-praxis//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave