Lipták-Pikó Judit

Teória és praxis

Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban


Marie Darrieussecq elhelyezése a francia regényírói hagyományban

Blanche Cerquiglini Jean-Yves Tadiéval közösen jegyzett könyvében1 hét nagyobb regénytípust azonosít be a második világháborútól egészen napjainkig terjedő időintervallumban. Csoportosítása nem nevezhető egységesnek: hol tematikus, hol műfaji, hol stílusbeli megkülönböztetést alkalmaz, így a megállapított csoportok között átfedések alakulnak ki. Cerquiglini tematikus alapon különíti el a shoah tragédiáját első- vagy másodkézből feldolgozó írók körét, a társadalom aktuális problémáival, mítoszaival foglalkozó írókat, valamint a rövidhírekre (fait divers) alapuló műveket, amelyek valóságot és fikciót vegyítve mintegy az újságírás konkurenseivé válnak. Műfaji alapon különbözteti meg az életrajzi regény és az önéletírás különböző formáit (önéletrajzi regény, önfikció). Cerquiglini az általa „disszidens” regénynek nevezett csoportba olyan műveket sorol, amelyek között stílusbeli hasonlóság figyelhető meg: játékos módon, különböző műfajok határán egyensúlyozva próbálják kibillenteni megszokásaiból az olvasót. Ugyancsak a stílus által fejezhető ki azon szerzők hasonlósága, akik az écriture blanche, azaz a fehér írás kategóriájába tartoznak. Ide sorolhatjuk Marie Darrieussecq-et is.

Teória és praxis

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 664 002 6

Marie Darrieussecq francia írónőt (1969– ) érzékeny látásmódja és poétikus stílusa különbözteti meg a kortárs francia irodalmi szcéna többi szerzőjétől. A Teória és praxis – Fantom és fikció Marie Darrieussecq regényeiben és elméleti írásaiban az írónő 1996-tól 2010-ig megjelent elméleti és szépirodalmi műveinek elemzését tűzi ki célul: egyrészt körüljárja és kontextusba helyezi az írónő számára fontos elméleti fogalmakat, másrészt négy regény elemzését közli, amelyekben a klasszikus, tematikus-feminista regényolvasatokon túllépve a fantom alakjának dinamikus, intenzív mozgásának megfigyelése kerül a középpontba. A könyv problematizálja a fikció – és különböző deklinációinak, így az önfikció, a plágium, a fantasztikum – olvasási és értelmezési módjait. Kitér továbbá két másik fogalom, a stílus és a klisé taglalására, amelyek Darrieussecq számára kardinális módon határozzák meg az írói-kreatív folyamatról szóló megnyilatkozást. Végül pedig górcső alá veszi a Darrieussecq kapcsán oly sokszor emlegetett fantomot, és három különböző értelmezési síkon igyekszik vizsgálni azt, ezzel a közelolvasással megmutatva a darrieussecq-i írásmód összetettségét és rejtett potencialitásait, implicit módon pedig a fikció, a stílus és a kliséelmozdítás működésmódjait.

Lipták-Pikó Judit 2018-ban védte meg azonos című doktori disszertációját a Szegedi Tudományegyetem Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskolájának hallgatójaként Gyimesi Timea egyetemi docens vezetése alatt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/liptak-piko-teoria-es-praxis//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave