Juhász Árpád

Amerikába jöttem

Beszélgetések Amerikában élő, magyar származású tudósokkal, kutatókkal, mérnökökkel, feltalálókkal 1986 és 1996 között


Egy magyar indián Amerikában

Ilkanich Ferenc 1933-ban Budapesten született. A cserkészet betiltása után, 1948-tól indián törzset szervezett egykori cserkésztársaiból. Az indián „keresztségben” a Falcon nevet kapta. Egy erdei tábortűznél kötöttünk barátságot. Jómagam Kóborló Farkas néven egy másik, egykori cserkészekből szerveződött indián törzs tagja voltam. Mielőtt bárki viccesnek tartaná ezt az életrajzi elemet, tudni kell: amit mi csináltunk, az ifjúság elleni illegális szervezkedésnek számított. Egy nálunk néhány évvel idősebb társunkat, Kószáló Éji Sast, polgári nevén Wisler Józsefet emiatt 1949-ben elítélték. 1953-ig a recski kényszermunkatáborban raboskodott, de még annak megszűnte után sem került szabadlábra, 1955-ig a várpalotai szénbányában rabbányászként dolgozott. Ilkanich Ferenc Budapesten német nyelvű középiskolába járt, 1957-ben mégis az Egyesült Államokba emigrált. Barátságunk alkalmi levélváltásokra korlátozódott. Magam is meglepődtem, amikor a Magyarok Világszövetségének ajánlására mint Clevelandben dolgozó magyar menedzser a listámra került. Az ajánlásból kiderült, hogy ő a főszervezője a környéken élő magyarok közösségének. Clevelandben a Southern Medical Laboratóriumban kapott munkát, ahol különböző tanfolyamokat elvégezve idővel menedzserré nevezték ki. 1991-ben Cleveland közelében, Chagrin Fallsban, hatalmas kertjében beszélgettem vele. 2013-ban bekövetkezett haláláig fenntartottuk a kapcsolatot.

Amerikába jöttem

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 911 6

Juhász Árpád, a Magyar Tudományos Akadémia újságírói díjával kitűntetett geológus, televíziós és rádiós szerkesztőként, műsorvezetőként az 1970-es évektől kezdve több száz hazai tudóssal, kutatóval, egyetemi oktatóval készített interjúkat. 1986-tól az interjúalanyok köre Amerikában élő magyar származású neves szakemberekkel bővült, köszönhetően a Pungor Ernő professzor, akadémikus által szervezett világtalálkozónak.

A szerző már ez alkalommal kamera elé ültette a résztvevők egy részét. Mások felvetették, hogy szívesen látnák a televíziós szerkesztőt Amerikában, a munkahelyükön. Erre 1991–1996 között nyílt lehetőség, amikor ugyan magánemberként, de eljutott a nagyhírű egyetemekre, kutatóközpontokba. Az Amerikai Egyesült Államok híres egyetemei közül meglátogatta az MIT-t, azaz a Massachusetts Institute of Technologyt, a Yale Egyetemet, A Fletcher Schoolt, az Ohio State Universityt, a kaliforniai Berkeley-t, a Stanfordot és a UCLA-t vagyis a University California Los Angelest.

Otthonukban készített interjút néhány sikeres mérnökkel, feltalálóval és Costa Ricában az ottani Tudományos Akadémia alapító elnökével. Összességében tizennyolc beszélgetést gyűjtött össze ebben a kötetben, hogy elgondolkoztassa az olvasót, mennyit változott a világ tudománya az elmúlt három évtized alatt. S hogy e kiváló elmék „jóslatai” valóra váltak-e napjainkra?

Hivatkozás: https://mersz.hu/juhasz-amerikaba-jottem//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave