Juhász Árpád

Amerikába jöttem

Beszélgetések Amerikában élő, magyar származású tudósokkal, kutatókkal, mérnökökkel, feltalálókkal 1986 és 1996 között


Az ingázó informatikus

1995-ben a kaliforniai Stanford Egyetemen beszélgetek Bun Tamás professzorral. Ez az egyetem elismerten a világ egyik legjobbja, akár a humán, akár a műszaki tudományok szempontjából. Falai között tanított évtizedeken át Bun Tamás is, akinek élete összefonódott a számítástechnika világméretű térhódításával. A San Franciscótól délre fekvő kaliforniai egyetemet 1891-ben alapították. Az Egyesült Államok számos híres politikusa, ipari és gazdasági szakembere került ki a Stanford falai közül. 1995-ig összességében mintegy 150 ezer diplomást bocsátott szárnyra az egyetem, és 12 Nobel-díjast adott a világnak. Mint minden nagy amerikai egyetem, Stanford nemcsak az oktatás, hanem a kutatás otthona is. Az ehhez szükséges dollármilliók 87%-át a Szövetségi Kormány biztosítja. Ez is jelzi a témák fontosságát. Bun Tamás a Stanford Egyetem kozmopolita környezetében is megőrizte közvetlenségét. Nem misztifikálja a komputerek világát, hanem reális jövőképet tár elénk. Felfogásában a humánum és a high-tech természetes egyszerűséggel ötvöződik.

Amerikába jöttem

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 911 6

Juhász Árpád, a Magyar Tudományos Akadémia újságírói díjával kitűntetett geológus, televíziós és rádiós szerkesztőként, műsorvezetőként az 1970-es évektől kezdve több száz hazai tudóssal, kutatóval, egyetemi oktatóval készített interjúkat. 1986-tól az interjúalanyok köre Amerikában élő magyar származású neves szakemberekkel bővült, köszönhetően a Pungor Ernő professzor, akadémikus által szervezett világtalálkozónak.

A szerző már ez alkalommal kamera elé ültette a résztvevők egy részét. Mások felvetették, hogy szívesen látnák a televíziós szerkesztőt Amerikában, a munkahelyükön. Erre 1991–1996 között nyílt lehetőség, amikor ugyan magánemberként, de eljutott a nagyhírű egyetemekre, kutatóközpontokba. Az Amerikai Egyesült Államok híres egyetemei közül meglátogatta az MIT-t, azaz a Massachusetts Institute of Technologyt, a Yale Egyetemet, A Fletcher Schoolt, az Ohio State Universityt, a kaliforniai Berkeley-t, a Stanfordot és a UCLA-t vagyis a University California Los Angelest.

Otthonukban készített interjút néhány sikeres mérnökkel, feltalálóval és Costa Ricában az ottani Tudományos Akadémia alapító elnökével. Összességében tizennyolc beszélgetést gyűjtött össze ebben a kötetben, hogy elgondolkoztassa az olvasót, mennyit változott a világ tudománya az elmúlt három évtized alatt. S hogy e kiváló elmék „jóslatai” valóra váltak-e napjainkra?

Hivatkozás: https://mersz.hu/juhasz-amerikaba-jottem//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave