Juhász Árpád

Amerikába jöttem

Beszélgetések Amerikában élő, magyar származású tudósokkal, kutatókkal, mérnökökkel, feltalálókkal 1986 és 1996 között


Focilabda szénmolekulából

1995-ben az Amerikában élő, magyar származású tudósok közül Grüner Györgyöt kerestem fel, aki Los Angelesben, a Kaliforniai Egyetem Szilárdtest fizikai tanszékének a vezetője. Grüner György 1943-ban született Mosonmagyaróváron. Az Eötvös Loránd Egyetemen szerzett fizikusi diplomát. Hazai kutató munkáját a KFKI-ban (Központi Fizikai Kutató Intézet) folytatta. 1981-ben kapott állást Amerikában, előbb egy olajvállalatnál, majd a kaliforniai UCLA-n (University California Los Angeles), amelyet az I. világháború után alapítottak. Napjainkban az USA tíz vezető kutatóegyetemének egyike. Grüner György az egyetemen a fizikának és az asztronómiának helyet adó Gutnem Hallban dolgozik. Első pillanatban érthetetlennek tűnt, hogy kutatólaboratóriumában miért éppen egy futball-labda hever a lábai előtt. Kiderült, ez a hat- és ötszögekből álló forma a különleges szénmolekulák, a fullerének modellje. A fullerének a szilárdtestfizika objektumai. Grüner kutatásait szolgálja a jórészt saját fejlesztésű eszközpark. A szilárdtestfizika talán kevésbé ismert, mint mondjuk a nagyenergiájú fizika, az atomfizika vagy éppen a plazmafizika. Jelentősége azonban az utóbbi évtizedekben ugrásszerűen nőtt. Grüner György már ismert kutatóként, oktatóként került Magyarországról Amerikába. Ennek köszönhette, hogy bár még munkavállalási engedélye sem volt, az Exxon Olajvállalat mégis alkalmazta. Mindez az olajválság időszakában történt, amikor a nagy olajcégek intenzív kutatásba kezdtek, mivel lehetne pótolni a kimerülőnek tűnő szénhidrogén-tartalékot. Amikor aztán világossá vált, hogy még korai megkongatni a vészharangot, a kutatóintézeteket sorra bezárták. Ekkortájt vándorolt át Grüner György Kaliforniába, és kezdte vizsgálni a szilárd anyagok különböző tulajdonságait. Grüner kutató részlegében ugyan az olvasható, hogy tilos a belépés, kamerám előtt mégis megnyíltak a Gutnem Hall szilárdtestfizikai laboratóriumai.

Amerikába jöttem

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 911 6

Juhász Árpád, a Magyar Tudományos Akadémia újságírói díjával kitűntetett geológus, televíziós és rádiós szerkesztőként, műsorvezetőként az 1970-es évektől kezdve több száz hazai tudóssal, kutatóval, egyetemi oktatóval készített interjúkat. 1986-tól az interjúalanyok köre Amerikában élő magyar származású neves szakemberekkel bővült, köszönhetően a Pungor Ernő professzor, akadémikus által szervezett világtalálkozónak.

A szerző már ez alkalommal kamera elé ültette a résztvevők egy részét. Mások felvetették, hogy szívesen látnák a televíziós szerkesztőt Amerikában, a munkahelyükön. Erre 1991–1996 között nyílt lehetőség, amikor ugyan magánemberként, de eljutott a nagyhírű egyetemekre, kutatóközpontokba. Az Amerikai Egyesült Államok híres egyetemei közül meglátogatta az MIT-t, azaz a Massachusetts Institute of Technologyt, a Yale Egyetemet, A Fletcher Schoolt, az Ohio State Universityt, a kaliforniai Berkeley-t, a Stanfordot és a UCLA-t vagyis a University California Los Angelest.

Otthonukban készített interjút néhány sikeres mérnökkel, feltalálóval és Costa Ricában az ottani Tudományos Akadémia alapító elnökével. Összességében tizennyolc beszélgetést gyűjtött össze ebben a kötetben, hogy elgondolkoztassa az olvasót, mennyit változott a világ tudománya az elmúlt három évtized alatt. S hogy e kiváló elmék „jóslatai” valóra váltak-e napjainkra?

Hivatkozás: https://mersz.hu/juhasz-amerikaba-jottem//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave