Juhász Árpád

Amerikába jöttem

Beszélgetések Amerikában élő, magyar származású tudósokkal, kutatókkal, mérnökökkel, feltalálókkal 1986 és 1996 között


A mesterséges holdak bűvöletében

Müller Iván Budapesten született 1930-ban. A geodézia szakterületén nemzetközi hírnévre tett szert, és számos magas elismerésben részesült. 1988-ban lett a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagja. Ekkor kerültem kapcsolatba vele. 1995-ben az Egyesült Államokban, otthonában fogadott. Ez alkalommal új szakmai munkájával, az intelligens közlekedés fejlesztésével is megismerkedhettem. Müller Iván évtizedeken át kutatott és oktatott az Egyesült Államok egyik legnagyobb állami egyetemén, az 1870-ben Columbus-ban alapított Ohio State Universityn. Az egyetem fő kampusza a legnagyobb egész Észak-Amerikában, 54 ezer hallgató tanul a területén. Ő volt egyébként az egyik ösztönzője az intelligens közlekedés magyarországi bevezetésének. Élete három helyszínhez kötődött, az egyetemhez, a Térképészeti Központhoz és az elmélyült munkát is szolgáló családi otthonhoz. Úgy keringett képletesen e három objektum körül, mint kutatásának tárgyai, a mesterséges holdak, avagy az ő szavajárásával a mesterséges bolygók a Föld körül. Bár természetesen az egyetemi laboratóriumot és a Térképészeti Központot is megmutatta, legszívesebben a családi otthonban állt, helyesebben ült a kamerám elé. A zord időjárás ellenére személyesen mutatta be a műholdas navigáció segítségével működő térképező autót és annak legkülönbözőbb tartozékait. Müller Ivánt az űrkorszak tudósának nevezhetnénk, hiszen az egyetem elvégzése óta a mesterséges holdak bűvöletében élt 2023-ban bekövetkezett haláláig.

Amerikába jöttem

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 911 6

Juhász Árpád, a Magyar Tudományos Akadémia újságírói díjával kitűntetett geológus, televíziós és rádiós szerkesztőként, műsorvezetőként az 1970-es évektől kezdve több száz hazai tudóssal, kutatóval, egyetemi oktatóval készített interjúkat. 1986-tól az interjúalanyok köre Amerikában élő magyar származású neves szakemberekkel bővült, köszönhetően a Pungor Ernő professzor, akadémikus által szervezett világtalálkozónak.

A szerző már ez alkalommal kamera elé ültette a résztvevők egy részét. Mások felvetették, hogy szívesen látnák a televíziós szerkesztőt Amerikában, a munkahelyükön. Erre 1991–1996 között nyílt lehetőség, amikor ugyan magánemberként, de eljutott a nagyhírű egyetemekre, kutatóközpontokba. Az Amerikai Egyesült Államok híres egyetemei közül meglátogatta az MIT-t, azaz a Massachusetts Institute of Technologyt, a Yale Egyetemet, A Fletcher Schoolt, az Ohio State Universityt, a kaliforniai Berkeley-t, a Stanfordot és a UCLA-t vagyis a University California Los Angelest.

Otthonukban készített interjút néhány sikeres mérnökkel, feltalálóval és Costa Ricában az ottani Tudományos Akadémia alapító elnökével. Összességében tizennyolc beszélgetést gyűjtött össze ebben a kötetben, hogy elgondolkoztassa az olvasót, mennyit változott a világ tudománya az elmúlt három évtized alatt. S hogy e kiváló elmék „jóslatai” valóra váltak-e napjainkra?

Hivatkozás: https://mersz.hu/juhasz-amerikaba-jottem//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave