Juhász Árpád

Amerikába jöttem

Beszélgetések Amerikában élő, magyar származású tudósokkal, kutatókkal, mérnökökkel, feltalálókkal 1986 és 1996 között


Mágikus sav

Oláh György Budapesten született 1927-ben. A Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen diplomázott 1949-ben. Az Egyesült Államokban a Case Western Reserve Universityn folytatta tanulmányait, majd a University of California Los Angeles-en (UCLA) kapott tanári állást. Amikor először találkoztam vele Budapesten, visszaemlékezett műegyetemi éveire, és felidézte, hogy a mellett a Zemplén Géza professzor mellett asszisztenskedett, aki a második Nobel-díjas kémikusnak, Emil Fischernek volt a tanítványa. (Oláh György 1994-ben kapott kémiai Nobel-díjat.) És utalva arra, hogy mennyit változott a kémia a század eleje óta, megjegyezte: Emil Fischer biztosan forog a sírjában, ha hall az ő kémiai Nobel-díjáról. Oláh kémiája ugyanis nagyon távol került híres elődjének a kémiájától. Oláh professzor a Nobel-díj után sem pihent babérjain, hiszen a XXI. század energiaproblémáival kapcsolatos kutatásai rendkívül fontosak, sőt izgalmasak is. A pletyka szerint ugyanis a mágikus sav elnevezés onnan ered, hogy 1966 karácsonyán egyik tanítványa az Oláh-féle savba egy kis karácsonyi gyertyát tett, ami aztán meglepetésre rövid idő után feloldódott. Oláh György hazánkban is a legrangosabb kitüntetésekben részesült (Corvin-lánc, Széchenyi-nagydíj). 2017-ben halt meg Kaliforniában.

Amerikába jöttem

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 911 6

Juhász Árpád, a Magyar Tudományos Akadémia újságírói díjával kitűntetett geológus, televíziós és rádiós szerkesztőként, műsorvezetőként az 1970-es évektől kezdve több száz hazai tudóssal, kutatóval, egyetemi oktatóval készített interjúkat. 1986-tól az interjúalanyok köre Amerikában élő magyar származású neves szakemberekkel bővült, köszönhetően a Pungor Ernő professzor, akadémikus által szervezett világtalálkozónak.

A szerző már ez alkalommal kamera elé ültette a résztvevők egy részét. Mások felvetették, hogy szívesen látnák a televíziós szerkesztőt Amerikában, a munkahelyükön. Erre 1991–1996 között nyílt lehetőség, amikor ugyan magánemberként, de eljutott a nagyhírű egyetemekre, kutatóközpontokba. Az Amerikai Egyesült Államok híres egyetemei közül meglátogatta az MIT-t, azaz a Massachusetts Institute of Technologyt, a Yale Egyetemet, A Fletcher Schoolt, az Ohio State Universityt, a kaliforniai Berkeley-t, a Stanfordot és a UCLA-t vagyis a University California Los Angelest.

Otthonukban készített interjút néhány sikeres mérnökkel, feltalálóval és Costa Ricában az ottani Tudományos Akadémia alapító elnökével. Összességében tizennyolc beszélgetést gyűjtött össze ebben a kötetben, hogy elgondolkoztassa az olvasót, mennyit változott a világ tudománya az elmúlt három évtized alatt. S hogy e kiváló elmék „jóslatai” valóra váltak-e napjainkra?

Hivatkozás: https://mersz.hu/juhasz-amerikaba-jottem//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave