Juhász Árpád

Amerikába jöttem

Beszélgetések Amerikában élő, magyar származású tudósokkal, kutatókkal, mérnökökkel, feltalálókkal 1986 és 1996 között


Aki letapogatta a Holdat

Bay Zoltán nevének hallatára általában a radarral végzett Holdkísérlet jut eszünkbe, holott szerteágazó egyéb kutatásai is voltak. Kétségtelen azonban, a csillagvilág titkai már kisgyermek korában felkeltették érdeklődését. Gyulaváriban, ahol 1900-ban látta meg a napvilágot, a templomtorony felett lebegő Holdat csodálta. Lehet, hogy már akkor megfogalmazódott benne a latin mondás: Sic itur ad astra, így jutunk el a csillagokhoz. Addig azonban, amíg nem jutott el a radarkísérletig, sok egyéb feladata volt. Így hosszú időn át vezérigazgatója volt az Egyesült Izzólámpa és Villamossági Rt.-nek, a II. világháború alatt Szent-Györgyi Alberttel ellenállási mozgalmat szerveztek. A háború utáni kommunista rezsim azonban nem volt hálás iránta: 1948-ban emigrálni kényszerült. Az Egyesült Államokban a George Washington Egyetemen folytatta kutatásait, majd a Nemzeti Szabványügyi Hivatalban a méter hosszát a fénysebesség alapján definiálta. 1992-ben bekövetkezett halála előtt egy évvel teljes szellemi frissességről tanúskodott a vele folytatott beszélgetésem során.

Amerikába jöttem

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 911 6

Juhász Árpád, a Magyar Tudományos Akadémia újságírói díjával kitűntetett geológus, televíziós és rádiós szerkesztőként, műsorvezetőként az 1970-es évektől kezdve több száz hazai tudóssal, kutatóval, egyetemi oktatóval készített interjúkat. 1986-tól az interjúalanyok köre Amerikában élő magyar származású neves szakemberekkel bővült, köszönhetően a Pungor Ernő professzor, akadémikus által szervezett világtalálkozónak.

A szerző már ez alkalommal kamera elé ültette a résztvevők egy részét. Mások felvetették, hogy szívesen látnák a televíziós szerkesztőt Amerikában, a munkahelyükön. Erre 1991–1996 között nyílt lehetőség, amikor ugyan magánemberként, de eljutott a nagyhírű egyetemekre, kutatóközpontokba. Az Amerikai Egyesült Államok híres egyetemei közül meglátogatta az MIT-t, azaz a Massachusetts Institute of Technologyt, a Yale Egyetemet, A Fletcher Schoolt, az Ohio State Universityt, a kaliforniai Berkeley-t, a Stanfordot és a UCLA-t vagyis a University California Los Angelest.

Otthonukban készített interjút néhány sikeres mérnökkel, feltalálóval és Costa Ricában az ottani Tudományos Akadémia alapító elnökével. Összességében tizennyolc beszélgetést gyűjtött össze ebben a kötetben, hogy elgondolkoztassa az olvasót, mennyit változott a világ tudománya az elmúlt három évtized alatt. S hogy e kiváló elmék „jóslatai” valóra váltak-e napjainkra?

Hivatkozás: https://mersz.hu/juhasz-amerikaba-jottem//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave