Michelberger Pál

Fejezetek a vállalati biztonságmenedzsmentből

Információ-, folyamat- és vállalatbiztonság


Agilis projektmenedzsment

Az agilis projektmenedzsment az információs rendszerek fejlesztése kapcsán terjedt el a világon, de azóta bizonyos elemeit más típusú projekteknél is használják (PMI, 2019). Az ún. „Agile Kiáltvány” alapján a projektvezetők és -érintettek előtérbe helyezik az állandó személyes kommunikációt a módszertanokkal és a projekteszközökkel szemben. A működő projekttermék (szoftver) fontosabb, mint az átfogó dokumentáció elkészítése. A fejlesztési feladatot megrendelő szervezet és a projektet megvalósító megbízott között nem a szerződés pontjainak egyeztetései kapják a prioritást, hanem a konstruktív napi együttműködés. A projektcélok változásait mindkét fél elfogadja, és nem ragaszkodnak szigorúan az előzetesen lefektetett projekttervekhez. A scrum egy agilis projekttechnikákát tartalmazó keretrendszernek tekinthető, amely általában (szoftver)fejlesztési projektek támogatására szolgál, de használható akár szolgáltátás- és szervezetfejlesztés esetén is. A keretrendszer meghatároz egy szabályrendszert, a végrehajtandó projektfeladatokat (tevékenységeket) és projektszerepeket, valamint projektfeladatok végrehajtásáért felelős ún. Scrum-csapatokat (PMI, 2019). A hagyományos projektek döntő többségénél a projektcélok rögzítettek, és bizonyos határok között a felhasznált erőforrás és a projekt átfutási ideje változtatható. Az agilis projektek esetében ez utóbbi kettő kötött, míg a célok a fejlesztési projekt végrehajtása során módosulhatnak. Rendszerfejlesztés esetén az agilis projektmenedzsment a fejlesztési feladatot 1–4 hetes, önállóan is végrehajtható fejlesztési részprojektekre, sprintekre bontja. A sprintet magát egy rövid specifikáció-összeállítás (product backlog) és egy indító, tervező értekezlet előz meg. Ennek a találkozónak a végterméke az aktuális sprint terve (sprint backlog). A sprint végrehajtása során a projektcsapat tagjai napi egyeztetéseken vesznek részt, ahol figyelik az előrehaladást. A szigorú kommunikációs projekt kontrollingszabályainak betartása a projektkockázatokat mindenképpen csökkentik. Fontos a fejlesztési projekt feladatainak (magának a fejlesztési folyamatnak) az átláthatósága, a sprintek utáni gyakori, visszacsatolásszerű ellenőrzések és a szükséges korrekciók gyors végrehajtása.

Fejezetek a vállalati biztonságmenedzsmentből

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 937 6

A vállalati biztonságmenedzsment változások előtt áll. A szakterületek (infrastruktúra őrzése, munkavédelem, logisztika, beruházási és fejlesztési projektek, biztonságtechnika, információbiztonság) külön-külön történő szabályozása helyett egyre inkább megfigyelhető egy új vezetési módszereken és szervezeti kultúrán alapuló holisztikus szemléletmód megjelenése. A változtatások végrehajtásához szükséges vállalati szakmai háttér – a hagyományok miatt is – ma még szétaprózott, esetleg hiányzik.

A szabványos irányítási (menedzsment) rendszerek terjedése jól mutatja a vállalatok biztonság iránti növekvő igényét. Az auditált és tanúsított irányítási rendszerek kialakítása önmagában nem elégséges. A megbízható működés, az üzleti partnerek igényeinek időben, mennyiségben és minőségben történő kielégítése túlmutat ezen. A vállalati értékteremtéshez nélkülözhetetlen eszközöket, fő- és mellékfolyamatokat kell biztonságban tudni. Az információbiztonság kapcsán megismert üzletmenet folytonossági és katasztrófa-elhárítási elképzelések és tervek jó kiinduló alapot jelenthetnek egy minden részletre kiterjedő vállalati biztonsági modell megteremtésében.

A vállalati biztonság menedzsment képes a vállalati kritikus folyamatokat és eszközöket úgy ellenőrzése alatt tartani, hogy teljesüljenek a stratégiai tervekből levezetett vállalati célok. Olyan folyamatos tervezési, szervezési, irányítási és ellenőrzési, valamint koordinációs tevékenységeket jelent, amely a vállalat minden külső és belső érintettje számára megfelelő és fenntartható biztonsági szintet eredményez. A technikai kérdések helyett a szervezeti működés válik elsődlegessé. Lehetővé teszi a biztonsági célok elérésének mérését és folyamatos fejlesztését és optimalizálását.

Hivatkozás: https://mersz.hu/michelberger-fejezetek-a-vallalati-biztonsagmenedzsmentbol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave