Bogdány Eszter, Máhr Tivadar, Rentz Tamás, Rodek Nóra

Bevezetés a társadalmi innovációba


Felelős kutatás és innováció

Az RRI (Responsible Research and Innovation) elődjének tekinthető az Európában ELSA (Ethical, Legal and Social Aspects research), az Egyesült Államokban ELSI (Ethical, Legal and Social Implications) nevű kutatási módszer, amely az innovációs tevékenységek etikai, jogi és társadalmi aspektusait vizsgálja. Az RRI-t néha felelős innovációnak (RI) is nevezik. Az RI és az RRI közötti különbségtételben nincs konszenzus, és ezeket a kifejezéseket felváltva, egymással felcserélhetően is használják (Stilgoe–Owen, 2013). Az RRI azonban kifejezetten kiemeli a kutatás alapvető szerepét az innovációban (Jakobsen, 2019). Hasonlóképpen az uniós szakpolitikai dokumentumok is az RRI-t használják arra, hogy hangsúlyozzák a kutatás és a kutatási tevékenységek innovációba való bevonásának fontosságát. Az STS (Science and Technology Studies) perspektívájából von Schomberg (2011, 9) az RRI-t a következőképpen határozta meg: olyan átlátható, interaktív folyamat, amelynek során a társadalmi szereplők és az innovációk kölcsönösen reagálnak egymásra, tekintettel az innovációs folyamat és a piacképes termékek (etikai) elfogadhatóságára, fenntarthatóságára és társadalmi kívánatosságára (a tudományos és technikai vívmányok megfelelő beágyazódásának lehetővé tétele érdekében).

Bevezetés a társadalmi innovációba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 999 4

A könyv izgalmas és átfogó betekintést nyújt a társadalmi innováció különböző dimenzióiba, feltárva az emberi kezdeményezés és közösségi erőfeszítések kulcsszerepét. A Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium által végzett korábbi munka eredményei alapján a kötet számos területet érint, beleértve a digitalizáció társadalmi hatásait, kulturális innovációkat, helyi fejlesztéseket, jó kormányzást, környezeti szempontú innovációkat, a munka jövőjét, valamint a társadalmi innováció menedzsmentjét.

A szerzők a jó gyakorlatok bemutatásával inspirációt is nyújtanak az olvasóknak. A kötet célja nem csupán az értelmezés, hanem az ösztönzés is, hogy minél szélesebb körű részvételre buzdítsa az érdeklődőket és hozzájáruljon a társadalmi változásokhoz és fejlődéshez.

A könyv értékes eszközként szolgálhat mind az innováció iránt érdeklődő szakemberek, mind pedig a társadalom érdekelt szereplői számára. Jó olvasást kívánunk mindazoknak, akik elkötelezettek a társadalmi innováció iránt!

Hivatkozás: https://mersz.hu/bogdany-mahr-rentz-rodek-bevezetes-a-tarsadalmi-innovacioba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave