Bogdány Eszter, Máhr Tivadar, Rentz Tamás, Rodek Nóra

Bevezetés a társadalmi innovációba


Az RRI és a nemek közti egyenlőség

Egy ország versenyképességének legfontosabb meghatározója az emberi tehetség, azaz a munkaerő készségei és termelékenysége. A munkaerőn belüli kiválóság fenntartásához mind a férfiak, mind a nők képességeire szükség van. Társadalmunk meghatározó értékeként a nemek közötti egyenlőség közös ügy, amivel a Horizont 2020 keretprogram is foglalkozott. A Horizont 2020 keretprogram nemek közötti egyenlőségi stratégiájának három fő célkitűzése közül az egyik a nemek közötti egyensúly előmozdítása a K+I csapatokban, vagyis a nők és a férfiak kiegyensúlyozott részvételének biztosítása a kutatási tevékenységekben az innovációs tevékenység minden szakaszában. Számos tanulmány kimutatta, hogy a nemek közötti egyenlőtlenségek nagymértékben befolyásolják a kutatási eredményeket, különösen az élettudományokban, amelyek még mindig gyakran elhanyagolják a nőket a kutatás tervezésében. Valójában a „Nők, kutatás és egyetemek, nemi elfogultság nélkül: Az Európai Kutatási Egyetemek Ligája (LERU)” (Women, Research and Universities: Excellence Without Gender Bias, League of European Research Universities; LERU) a nemek közötti egyenlőség dimenziójának hiányát a kutatásban annak a négy kiemelt területnek az egyikeként jelölte meg, amelyre vonatkozóan az egyetemeknek mielőbb szükséges reagálniuk. A nemek közti egyenlőség RRI-megközelítése egyre inkább jelen van a finanszírozási felhívásokban, mind explicit, mind implicit módon, hogy elősegítse a kutatási és innovációs eredmények etikai elfogadhatóságát, fenntarthatóságát és társadalmi kívánatosságát (Zwart et al., 2014).

Bevezetés a társadalmi innovációba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 999 4

A könyv izgalmas és átfogó betekintést nyújt a társadalmi innováció különböző dimenzióiba, feltárva az emberi kezdeményezés és közösségi erőfeszítések kulcsszerepét. A Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium által végzett korábbi munka eredményei alapján a kötet számos területet érint, beleértve a digitalizáció társadalmi hatásait, kulturális innovációkat, helyi fejlesztéseket, jó kormányzást, környezeti szempontú innovációkat, a munka jövőjét, valamint a társadalmi innováció menedzsmentjét.

A szerzők a jó gyakorlatok bemutatásával inspirációt is nyújtanak az olvasóknak. A kötet célja nem csupán az értelmezés, hanem az ösztönzés is, hogy minél szélesebb körű részvételre buzdítsa az érdeklődőket és hozzájáruljon a társadalmi változásokhoz és fejlődéshez.

A könyv értékes eszközként szolgálhat mind az innováció iránt érdeklődő szakemberek, mind pedig a társadalom érdekelt szereplői számára. Jó olvasást kívánunk mindazoknak, akik elkötelezettek a társadalmi innováció iránt!

Hivatkozás: https://mersz.hu/bogdany-mahr-rentz-rodek-bevezetes-a-tarsadalmi-innovacioba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave