Bogdány Eszter, Máhr Tivadar, Rentz Tamás, Rodek Nóra

Bevezetés a társadalmi innovációba


A technikai és társadalmi innováció közti különbségek és párhuzamosságok a mikrohitelezés példáján keresztül

A technikai és a társadalmi innovációk közötti lényegi különbség az utóbbi immateriális, nem kézzelfogható szerkezetében rejlik. Az innováció nem technikai eszközök közegében, hanem a társadalmi gyakorlat szintjén valósul meg. A társadalmi innováció a társadalmi gyakorlatok schumpeteri értelemben vett új kombinációja bizonyos cselekvési területeken vagy társadalmi kontextusokban, amelyet bizonyos szereplők vagy szereplők konstellációi szándékosan és célzottan indítanak el azzal a céllal, hogy jobban kielégítsék vagy megválaszolják a szükségleteket és problémákat, mint ahogy az a bevett gyakorlatok alapján lehetséges. Egy innováció tehát annyiban társadalmi, amennyiben a piac által közvetített vagy nonprofit innováció társadalmilag elfogadott és széles körben elterjedt a társadalom egészében vagy annak bizonyos részterületein, illetve a körülményektől függően átalakul, és végül új társadalmi gyakorlatként intézményesül vagy rutinná válik. Mint minden más innováció esetében, az „új” nem feltétlenül jelenti azt, hogy „jó”, sokkal inkább azt, hogy „társadalmilag kívánatos”, a lehető legkiterjedtebb és meghatározóbb értelemben.

Bevezetés a társadalmi innovációba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 999 4

A könyv izgalmas és átfogó betekintést nyújt a társadalmi innováció különböző dimenzióiba, feltárva az emberi kezdeményezés és közösségi erőfeszítések kulcsszerepét. A Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium által végzett korábbi munka eredményei alapján a kötet számos területet érint, beleértve a digitalizáció társadalmi hatásait, kulturális innovációkat, helyi fejlesztéseket, jó kormányzást, környezeti szempontú innovációkat, a munka jövőjét, valamint a társadalmi innováció menedzsmentjét.

A szerzők a jó gyakorlatok bemutatásával inspirációt is nyújtanak az olvasóknak. A kötet célja nem csupán az értelmezés, hanem az ösztönzés is, hogy minél szélesebb körű részvételre buzdítsa az érdeklődőket és hozzájáruljon a társadalmi változásokhoz és fejlődéshez.

A könyv értékes eszközként szolgálhat mind az innováció iránt érdeklődő szakemberek, mind pedig a társadalom érdekelt szereplői számára. Jó olvasást kívánunk mindazoknak, akik elkötelezettek a társadalmi innováció iránt!

Hivatkozás: https://mersz.hu/bogdany-mahr-rentz-rodek-bevezetes-a-tarsadalmi-innovacioba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave