Bencsik Andrea

Tudásmenedzsment elméletben és gyakorlatban

Az üzleti stratégiától a mesterséges intelligenciáig


Intergeneráció-menedzsment

Ismert, hogy az a szervezet működik a leginkább egészségesen, ahol több nemzedék képviselteti magát, ahol érvényesülnek a generációk előnyei és hátrányai, ahol keveredik az új és a régi szemléletmód, a tapasztalat és az új szellem. Azokban a munkahelyi teamekben, ahol csak egy generáció van jelen – és erre manapság egyre több szervezetben látunk példát –, erős torzulás keletkezhet. Sok nagyvállalat gondolkodására jellemző, hogy csak a fiatal nemzedéket preferálják, és egyoldalúan azokra az erősségekre alapoznak, amelyek a terhelhetőséggel, rugalmassággal, dinamizmussal, IT-ismeretekkel stb. írhatók le. Ilyen esetekben felerősödhet a csoporthatás jelensége, amikor a tagok meggyőzik egymást arról, hogy teljes mértékben helyes, amit éppen tesznek, semmiféle kétely nem merül fel döntéseikkel kapcsolatban (Ji & Yan, 2020; Davies et al., 2022).

Tudásmenedzsment elméletben és gyakorlatban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 018 7

A könyv a 2015-ben megjelent A tudásmenedzsment elméletben és gyakorlatban kiegészített és frissített változata. Túllép a tudásmenedzsment alapjain és azok részletes tárgyalása helyett holisztikus képet ad arról, hogy a – számos szervezet által már felismert és szükségesnek ítélt – lépéseket milyen összefüggések figyelembevételével érdemes megtervezni és megvalósítani.

A témakör rövid felvezetését követően a stratégia mint a változást indító vezetői döntés mikéntjét vázolja, és a változásra való felkészülés további elemeit veszi sorra. A feltételek között kiemelt jelentőségű a bizalomra és etikus viselkedésre épülő szervezeti kultúra megteremtése. Ezek megteremtése utána a szervezet további folyamataival történő integrálás lehetőségét tárgyalja. Az egyes fejezetek nemcsak leíró módon foglalkoznak a rendszerépítés során megteendő lépések bemutatásával, hanem minden esetben a hozzájuk kapcsolódó gyakorlati kutatási eredmények teszik azokat kézzelfogható valósággá.

A szerző a tudásmenedzsment egy lehetséges jövőképét is az olvasók elé tárja, hangsúlyozva a mesterséges intelligencia térnyerésének következményeit és a fenntartható tudásról történő gondolkodás szükségességét. A gyakorló szakemberek számára kifejezetten érdekes lehet a kötet tartalmi lezárásaként vázolt hazai helyzetkép és szervezeti jógyakorlatok bemutatása.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bencsik-tudasmenedzsment-elmeletben-es-gyakorlatban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave