Bencsik Andrea

Tudásmenedzsment elméletben és gyakorlatban

Az üzleti stratégiától a mesterséges intelligenciáig


A fenntarthatóság fogalomrendszere

A fenntarthatóságot többféleképpen határozzák meg a szakirodalomban (Ives et al., 2018; Mulligan, 2018). Ha az ökoszisztémára fókuszálunk, a leggyakrabban használt definíciót az ENSZ Környezet és Fejlődés Világbizottsága (World Commission on Environment and Development, WCED), más néven Brundtland-bizottság fogalmazta meg 1987-ben: e szerint a jelen generáció szükségleteinek kielégítése anélkül, hogy az veszélyeztetné a jövő generációk képességét saját szükségleteik kielégítésére (World Commission on Environment and Development, 1987). Ez a meghatározás azt jelenti, hogy a jelenlegi népesség felhasználhatja a Föld erőforrásaiból azt, amire szüksége van, de ezt úgy kell megtenni, hogy a jövő generációi számára is elegendő erőforrás maradjon. Három lába a környezet-, a gazdaság- és a szociálpolitika, vagyis biztosítani kell a gazdasági növekedés, a környezet minősége és a szociális egyenlőség összhangját. Ehhez az elkülönített szakpolitikák helyett integrált politikára, a szektorokat átívelő intézményrendszerre van szükség (Farley & Smith, 2020). Minden érdeme mellett a jelentés hibája, hogy nem deklarálja: a növekedés lehetősége a környezet eltartóképességének függvénye. A politikusok előszeretettel alkalmazzák a „fenntartható gazdasági növekedés” fogalmát, holott egy véges világban nem lehet végtelenül növekedni (Kendiukhov, 2017; Armeanu et al., 2018). További kritikák is megfogalmazhatók a jelentéssel kapcsolatban, a maga idejében mégis forradalmi jelentőségű volt figyelemfelhívó ereje. Továbbfejlesztett változata szerint a fenntartható fejlődés az emberi életminőség javulását jelenti úgy, hogy eközben a támogató ökoszisztémák eltartóképességének határain belül maradunk (World Resources Institute, 1992).

Tudásmenedzsment elméletben és gyakorlatban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 018 7

A könyv a 2015-ben megjelent A tudásmenedzsment elméletben és gyakorlatban kiegészített és frissített változata. Túllép a tudásmenedzsment alapjain és azok részletes tárgyalása helyett holisztikus képet ad arról, hogy a – számos szervezet által már felismert és szükségesnek ítélt – lépéseket milyen összefüggések figyelembevételével érdemes megtervezni és megvalósítani.

A témakör rövid felvezetését követően a stratégia mint a változást indító vezetői döntés mikéntjét vázolja, és a változásra való felkészülés további elemeit veszi sorra. A feltételek között kiemelt jelentőségű a bizalomra és etikus viselkedésre épülő szervezeti kultúra megteremtése. Ezek megteremtése utána a szervezet további folyamataival történő integrálás lehetőségét tárgyalja. Az egyes fejezetek nemcsak leíró módon foglalkoznak a rendszerépítés során megteendő lépések bemutatásával, hanem minden esetben a hozzájuk kapcsolódó gyakorlati kutatási eredmények teszik azokat kézzelfogható valósággá.

A szerző a tudásmenedzsment egy lehetséges jövőképét is az olvasók elé tárja, hangsúlyozva a mesterséges intelligencia térnyerésének következményeit és a fenntartható tudásról történő gondolkodás szükségességét. A gyakorló szakemberek számára kifejezetten érdekes lehet a kötet tartalmi lezárásaként vázolt hazai helyzetkép és szervezeti jógyakorlatok bemutatása.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bencsik-tudasmenedzsment-elmeletben-es-gyakorlatban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave