Bencsik Andrea

Tudásmenedzsment elméletben és gyakorlatban

Az üzleti stratégiától a mesterséges intelligenciáig


A tudásszerzés módszertana

Megfelelő tudás nélkül egyetlen szervezet sem oldhatja meg az előtte álló feladatokat. A közösségi oldalak, a web a legkreatívabb gondolatok szülőhelye, így nem véletlen, hogy a nyitott innováció és a közös tudásépítés koncepciójának is a web az alapja. A közösségi-innovatív platform a szervezet „körül” megjelenő, külső tudást a szervezet vagyonává teszi, és a szervezet által generált tudásnak is értéket kölcsönöz. Ha a tudás belül rendelkezésre áll, a belső intranetes felületek segítenek megszerezni a szükséges tudást a megfelelő embertől. Ha a tudás nem áll rendelkezésre a cégen belül, a külső felderítésben hasonlóan sokat segíthetnek a webes technikák, például a blogok, wikik, az RSS-csatornák, a megosztott tartalmak és a közösségi hálók. A HR által leggyakrabban keresett felület a Facebook és a LinkedIn, ahol könnyű utánanézni a leendő kollégának. Azonosítható, hogy valóban ő-e az a keresett, értékes erőforrás, akinek a tudására a szervezetnek szüksége van. Azok a szakmai közösségek, amelyek önként szerveződve vesznek részt különböző közösségi hálózatokban – oldanak meg problémákat, találnak ki kreatív ötleteket –, sok és sokféle, számunkra hasznos tudás forrásaként szolgálhatnak.

Tudásmenedzsment elméletben és gyakorlatban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 018 7

A könyv a 2015-ben megjelent A tudásmenedzsment elméletben és gyakorlatban kiegészített és frissített változata. Túllép a tudásmenedzsment alapjain és azok részletes tárgyalása helyett holisztikus képet ad arról, hogy a – számos szervezet által már felismert és szükségesnek ítélt – lépéseket milyen összefüggések figyelembevételével érdemes megtervezni és megvalósítani.

A témakör rövid felvezetését követően a stratégia mint a változást indító vezetői döntés mikéntjét vázolja, és a változásra való felkészülés további elemeit veszi sorra. A feltételek között kiemelt jelentőségű a bizalomra és etikus viselkedésre épülő szervezeti kultúra megteremtése. Ezek megteremtése utána a szervezet további folyamataival történő integrálás lehetőségét tárgyalja. Az egyes fejezetek nemcsak leíró módon foglalkoznak a rendszerépítés során megteendő lépések bemutatásával, hanem minden esetben a hozzájuk kapcsolódó gyakorlati kutatási eredmények teszik azokat kézzelfogható valósággá.

A szerző a tudásmenedzsment egy lehetséges jövőképét is az olvasók elé tárja, hangsúlyozva a mesterséges intelligencia térnyerésének következményeit és a fenntartható tudásról történő gondolkodás szükségességét. A gyakorló szakemberek számára kifejezetten érdekes lehet a kötet tartalmi lezárásaként vázolt hazai helyzetkép és szervezeti jógyakorlatok bemutatása.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bencsik-tudasmenedzsment-elmeletben-es-gyakorlatban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave