Hay Diana, Palasik Mária, Schadt Mária (szerk.)

Nők a tudomány fellegvárában

Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1949–2021


„Mindent az egyénért, semmit az ügyért” – Hugonnai Vilma oklevélhonosítása

Hugonnai Vilma (1847–1922) szenvedélye már gyermekkora óta a gyógyítás volt.1 1865-ben feleségül ment a nála húsz évvel idősebb Szilassy György földbirtokoshoz. A házasság rosszul sikerült: a legszívesebben a lovaival foglalkozó férj nem értette meg tudásra vágyó feleségét. Ahhoz hozzájárult, hogy – anyagi támogatás nélkül, eladott ékszerei árából – 1872-ben Zürichbe utazzon, és ott orvosi tanulmányokat folytasson az egyetemen. A „koldus grófnő” feltűnést keltett: rendkívül egyszerű körülmények között élt, áttért a vegetáriánus táplálkozásra, és orvosi objektivitással követte figyelemmel saját szervezetének működését. Az egyetemen eredményesen haladt. Már tanulmányai elején bekapcsolódott az ott folytatott fiziológiai kutatásokba, és asszisztense lett annak az Edmund Rose professzornak, aki a diftériás betegek számára kidolgozta a gégemetszés technikáját.

Nők a tudomány fellegvárában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 008 8

A Magyar Tudományos Akadémia Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság kezdeményezésére és gondozásában készült kötet a tudományos kutatómunka iránt elhivatott 191 nő életét és tudományos tevékenységét mutatja be, akik valamennyi tudományterületet és az MTA összes osztályát képviselik. Olyan tudósok ők, akik jelentős eredményeket értek el a szakterületükön, akadémiai doktori fokozatot szereztek, illetve akadémikusok lettek, és már nincsenek közöttünk. A pályaképekből megismerhető nagyszerű tudományos eredmények rávilágítanak arra is, hogy a nőknek pályájuk során általában több akadállyal kell megküzdeniük, mint férfitársaiknak.

Az életutak a 19. század végétől 2021-ig terjedő időszakot ölelik fel, miközben kibontakozik több mint egy évszázad izgalmas társadalom-, politika-, intézmény- és oktatástörténete. Emellett – a nők és a tudomány kapcsolatát körbejárva – külön tanulmányok mutatják be a nők helyzetét a felsőoktatásban a 20. században, felvázolják a tudományos minősítés rendszerét az Akadémián, az akadémiai tagjelölések és tagválasztások rendjét, valamint a nők helyét a kutatói életpályán, érzékeltetve azt is, hogy a tudománypolitika hogyan befolyásolja az intézmények és a kutatók életét.

A kötet célja az életutak és tudományos teljesítmények megismertetésén túl az, hogy ösztönözze a következő nemzedéket a tudományos kutatásra, és az ez által kiváltott különleges örömökre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nok-a-tudomany-fellegvaraban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave