Hay Diana, Palasik Mária, Schadt Mária (szerk.)

Nők a tudomány fellegvárában

Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1949–2021


Ígéretes perspektívák – lehangoló valóság

A második világháború után a nők „egyetemi emancipációja” nagyot lépett előre azzal, hogy a felsőfokú képzés szinte teljes spektruma – a római katolikus hittudományi karoktól és a katonai főiskoláktól eltekintve – hozzáférhetővé vált számukra. Első lépésként az 1945. augusztus 15-én kiadott 6660/1945. sz. VKM rendelet lehetővé tette a nők jogi kari tanulmányait. (A rendelet hatálya nem terjedt ki a jogakadémiákra.) Ezt követte az 1946. évi XXII. törvény, amely kimondta, hogy „a nők az egyetemek valamennyi karára, valamint a főiskolákra hallgatókul a megállapított létszám keretén belül minden korlátozás nélkül felvehetők” a férfi hallgatókkal azonos feltételek mellett.1 A törvényszöveg azt is hangsúlyozta, hogy rendelkezése „nem érinti a hittudományi karokra való felvétel tekintetében eddig fennálló szabályozást”. A nők aránya ezt követően fokozatosan emelkedett a magyar felsőoktatásban. Az 1946/1947. tanévben több mint háromszorosa, az 1947/1948. tanévben pedig már közel négyszerese volt az 1938/1939. tanévi létszámnak. Arányuk az összes hallgatósághoz viszonyítva 22 százalékra nőtt.2

Nők a tudomány fellegvárában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 008 8

A Magyar Tudományos Akadémia Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság kezdeményezésére és gondozásában készült kötet a tudományos kutatómunka iránt elhivatott 191 nő életét és tudományos tevékenységét mutatja be, akik valamennyi tudományterületet és az MTA összes osztályát képviselik. Olyan tudósok ők, akik jelentős eredményeket értek el a szakterületükön, akadémiai doktori fokozatot szereztek, illetve akadémikusok lettek, és már nincsenek közöttünk. A pályaképekből megismerhető nagyszerű tudományos eredmények rávilágítanak arra is, hogy a nőknek pályájuk során általában több akadállyal kell megküzdeniük, mint férfitársaiknak.

Az életutak a 19. század végétől 2021-ig terjedő időszakot ölelik fel, miközben kibontakozik több mint egy évszázad izgalmas társadalom-, politika-, intézmény- és oktatástörténete. Emellett – a nők és a tudomány kapcsolatát körbejárva – külön tanulmányok mutatják be a nők helyzetét a felsőoktatásban a 20. században, felvázolják a tudományos minősítés rendszerét az Akadémián, az akadémiai tagjelölések és tagválasztások rendjét, valamint a nők helyét a kutatói életpályán, érzékeltetve azt is, hogy a tudománypolitika hogyan befolyásolja az intézmények és a kutatók életét.

A kötet célja az életutak és tudományos teljesítmények megismertetésén túl az, hogy ösztönözze a következő nemzedéket a tudományos kutatásra, és az ez által kiváltott különleges örömökre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nok-a-tudomany-fellegvaraban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave