Hay Diana, Palasik Mária, Schadt Mária (szerk.)

Nők a tudomány fellegvárában

Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1949–2021


A Tudományos Minősítő Bizottság

A TMB első elnöke Schulek Elemér gyógyszerész, kémikus akadémikus volt, egyetemi tanár, titkára pedig Tolnai Gábor akadémikus, irodalomtörténész.1 Az OTKB, majd OAB Titkárságból alakult a TMB Titkárság, amely kezdetben csak az aspiránsképzéssel foglalkozott. Az apparátus feladata elsődlegesen az volt, hogy munkatársai aspirantúrára jelentkezőket toborozzanak a hivatalokban és az üzemekben. Akkoriban – beleszámítva az osztályokon dolgozó TMB-előadókat és a részmunkaidőben dolgozó külső előadókat is – 13–15 fő volt a titkársági létszám. Az itt dolgozók szervezték a felvételi vizsgákat, illetve az ideológiai és nyelvvizsgákat, majd 1956 után a szakmai vizsgákat is. Ez a kis létszámú apparátus nem győzte a hirtelen ugrásszerűen megnövekedett terhelést, párhuzamosan az aspiránsképzést, a toborzást és az egyszerűsített eljárásokat. Ezért törekedtek a minősítés decentralizálására. A 20/1953. tvr. alapján az aspiránsképzéssel kapcsolatos feladatok egy részét átvette az Oktatási Minisztérium. Az aspiránsok felvételi vizsgáit csak az 1950-es évek második felében vették át egyes egyetemek, de 1963-ban ez a feladat is teljes egészében visszakerült a TMB Titkárságra.

Nők a tudomány fellegvárában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 008 8

A Magyar Tudományos Akadémia Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság kezdeményezésére és gondozásában készült kötet a tudományos kutatómunka iránt elhivatott 191 nő életét és tudományos tevékenységét mutatja be, akik valamennyi tudományterületet és az MTA összes osztályát képviselik. Olyan tudósok ők, akik jelentős eredményeket értek el a szakterületükön, akadémiai doktori fokozatot szereztek, illetve akadémikusok lettek, és már nincsenek közöttünk. A pályaképekből megismerhető nagyszerű tudományos eredmények rávilágítanak arra is, hogy a nőknek pályájuk során általában több akadállyal kell megküzdeniük, mint férfitársaiknak.

Az életutak a 19. század végétől 2021-ig terjedő időszakot ölelik fel, miközben kibontakozik több mint egy évszázad izgalmas társadalom-, politika-, intézmény- és oktatástörténete. Emellett – a nők és a tudomány kapcsolatát körbejárva – külön tanulmányok mutatják be a nők helyzetét a felsőoktatásban a 20. században, felvázolják a tudományos minősítés rendszerét az Akadémián, az akadémiai tagjelölések és tagválasztások rendjét, valamint a nők helyét a kutatói életpályán, érzékeltetve azt is, hogy a tudománypolitika hogyan befolyásolja az intézmények és a kutatók életét.

A kötet célja az életutak és tudományos teljesítmények megismertetésén túl az, hogy ösztönözze a következő nemzedéket a tudományos kutatásra, és az ez által kiváltott különleges örömökre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nok-a-tudomany-fellegvaraban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave