Hay Diana, Palasik Mária, Schadt Mária (szerk.)

Nők a tudomány fellegvárában

Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1949–2021


A kiemelt tudósok rendszerének megszüntetése

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány 2006/1958. (I. 23.) számú határozatával 1957. december 31-ével megszüntette a kiemelt tudósok rendszerét.1 Ezt a rendszert 1948-ban vezették be azért, hogy a tudósok a teljesítményükhöz méltó fizetést kapjanak, és ne kelljen a tudományukhoz méltatlan munkákkal megkeresniük a megélhetéshez szükséges pénzt.2 Ekkor még nem volt kandidátusi és doktori pótlék. A kiemelt tudósokat a Magyar Tudományos Tanács választotta ki, hogy létrejöjjön az új rendszert támogató értelmiség – erről Huszár Tibor írt bővebben, aki részletesen ismertette a javaslat kidolgozásában érvényesülő szakmai és tudománypolitikai megfontolásokat.3 Az 1950-es évek elején az új fokozatokkal együtt bevezették a kandidátusi és doktori pótlékot. Az 1958-as határozat szerint az akkor is dolgozó kiemelt tudósokat az őket foglalkoztató szervnek kellett alkalmaznia 1957. december 15-től kezdődően, a tényleges munkakörüknek megfelelő illetménnyel. Azoknak a kiemelt tudósoknak, akiknek a személyi fizetése magasabb volt, mint amennyi a betöltött állásában lett volna, továbbra is folyósítani kellett korábbi személyi fizetésüket. Az állásban lévő volt kiemelt tudósokat ettől kezdve megillették az alapbéren túl a bérhez kapcsolódó pótlékok. Ha tudományos fokozattal rendelkeztek, az illetménykiegészítés is járt nekik. A nyugdíjas kiemelt tudósok személyhez kötötten továbbra is kapták az akkori járandóságukat kivételes nyugellátásként az Országos Nyugdíjintézettől, és ha tudományos fokozattal rendelkeztek, akkor továbbra is folyósítani kellett számukra az illetménykiegészítést. Ezzel a tudósilletményre és a kiemelt tudósokra vonatkozóan 1950/1951-ben hozott korábbi határozatok hatályukat vesztették.

Nők a tudomány fellegvárában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 008 8

A Magyar Tudományos Akadémia Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság kezdeményezésére és gondozásában készült kötet a tudományos kutatómunka iránt elhivatott 191 nő életét és tudományos tevékenységét mutatja be, akik valamennyi tudományterületet és az MTA összes osztályát képviselik. Olyan tudósok ők, akik jelentős eredményeket értek el a szakterületükön, akadémiai doktori fokozatot szereztek, illetve akadémikusok lettek, és már nincsenek közöttünk. A pályaképekből megismerhető nagyszerű tudományos eredmények rávilágítanak arra is, hogy a nőknek pályájuk során általában több akadállyal kell megküzdeniük, mint férfitársaiknak.

Az életutak a 19. század végétől 2021-ig terjedő időszakot ölelik fel, miközben kibontakozik több mint egy évszázad izgalmas társadalom-, politika-, intézmény- és oktatástörténete. Emellett – a nők és a tudomány kapcsolatát körbejárva – külön tanulmányok mutatják be a nők helyzetét a felsőoktatásban a 20. században, felvázolják a tudományos minősítés rendszerét az Akadémián, az akadémiai tagjelölések és tagválasztások rendjét, valamint a nők helyét a kutatói életpályán, érzékeltetve azt is, hogy a tudománypolitika hogyan befolyásolja az intézmények és a kutatók életét.

A kötet célja az életutak és tudományos teljesítmények megismertetésén túl az, hogy ösztönözze a következő nemzedéket a tudományos kutatásra, és az ez által kiváltott különleges örömökre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nok-a-tudomany-fellegvaraban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave