Hay Diana, Palasik Mária, Schadt Mária (szerk.)

Nők a tudomány fellegvárában

Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1949–2021


A nők tudományos munkájának elősegítésére irányuló intézményi megoldások a Magyar Tudományos Akadémián 1970 és 2021 között

Témánk szempontjából különösen fontos, hogy elemezzük azoknak az akadémiai szerveknek – közgyűlés, elnökség, az MTA Központi Hivatala – a magatartását, amelyek irányítják az Akadémiát, és amelyek – történeti okokból – férfitöbbséggel rendelkeznek, férfiak által irányítottak, vezetői funkcióik által pedig meghatározó szerepük van a nemek közötti esélyegyenlőség megteremtésében. A mélyen bevésődött tradicionális szerepelvárások, az intézményes szocializációs mechanizmusok változásának feltétele, hogy csak mindkét nem – főként a domináns nem – együttes akarata által változhatnak. Az évszázadokon keresztül rögzült elvárások még oly tudatos megváltoztatásának dilemmáira világít rá Hadas Miklós: „Férfiak megpróbálnak úgy élni, hogy saját hatalmukat, korlátaikat, rögzült férfiviselkedési formáikat tudatosan próbálják kezelni, hogy kevésbé elnyomók, kevésbé hegemónok, kevésbé hagyományosan maszkulin jellegűek legyenek. […] Rájöttem, számos olyan elem volt a magatartásomban, ami azért létezett, mert férfiként neveltek adott helyen és adott időben, és elsajátítottam bizonyos férfi viselkedési formákat. […] Amit a kutatók megfogalmaznak a férfiakkal kapcsolatban, az rám is érvényes.”1

Nők a tudomány fellegvárában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 008 8

A Magyar Tudományos Akadémia Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság kezdeményezésére és gondozásában készült kötet a tudományos kutatómunka iránt elhivatott 191 nő életét és tudományos tevékenységét mutatja be, akik valamennyi tudományterületet és az MTA összes osztályát képviselik. Olyan tudósok ők, akik jelentős eredményeket értek el a szakterületükön, akadémiai doktori fokozatot szereztek, illetve akadémikusok lettek, és már nincsenek közöttünk. A pályaképekből megismerhető nagyszerű tudományos eredmények rávilágítanak arra is, hogy a nőknek pályájuk során általában több akadállyal kell megküzdeniük, mint férfitársaiknak.

Az életutak a 19. század végétől 2021-ig terjedő időszakot ölelik fel, miközben kibontakozik több mint egy évszázad izgalmas társadalom-, politika-, intézmény- és oktatástörténete. Emellett – a nők és a tudomány kapcsolatát körbejárva – külön tanulmányok mutatják be a nők helyzetét a felsőoktatásban a 20. században, felvázolják a tudományos minősítés rendszerét az Akadémián, az akadémiai tagjelölések és tagválasztások rendjét, valamint a nők helyét a kutatói életpályán, érzékeltetve azt is, hogy a tudománypolitika hogyan befolyásolja az intézmények és a kutatók életét.

A kötet célja az életutak és tudományos teljesítmények megismertetésén túl az, hogy ösztönözze a következő nemzedéket a tudományos kutatásra, és az ez által kiváltott különleges örömökre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nok-a-tudomany-fellegvaraban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave