Hay Diana, Palasik Mária, Schadt Mária (szerk.)

Nők a tudomány fellegvárában

Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1949–2021


A Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság tevékenységének első három éve

Lamm Vanda akadémikus elnöklete alatt 2017–2018 között öt találkozót szerveztek nők számára; ezeket a konzultációkat aktív részvétel jellemezte. A következő témakörökről esett szó: a családalapítás és a karrierkezdet összeegyeztetésének nehézségei, a gyermekvállalással kapcsolatos többletterhek, amelyeket legtöbbször nem vesznek figyelembe a tudományos teljesítmények és pályázatok elbírálása során. Szóba került a női kutatók kisebb mértékű szakmai elismerése, valamint a szexuális zaklatás előfordulásának problémái. A meghallgatásokon javaslatot tettek egy a fiatal kutatónők számára a férfiakkal egyenlő lehetőségeket biztosító intézkedési csomag kidolgozására. „Felmerült a pályázati életkori határok felemelése a kisgyerekes szülők esetében, esetleg újabb pályázati keretek létrehozása az esélyegyenlőség kialakítása érdekében.”1 A Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság további konzultációt kezdeményezett az MTA tudományos osztályainak elnökeivel és az MTA női tagjaival. A cél egyrészt az információátadás volt – várhatók-e női levelező tagok –, másrészt a nők tudományos előmenetelét előmozdító ismeretek megszerzése, de talán a legfontosabb, hogy tudatosítsák a nők akadémiai teljesítményének elismerését és az arról folytatott párbeszéd napirenden tartását.

Nők a tudomány fellegvárában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 008 8

A Magyar Tudományos Akadémia Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság kezdeményezésére és gondozásában készült kötet a tudományos kutatómunka iránt elhivatott 191 nő életét és tudományos tevékenységét mutatja be, akik valamennyi tudományterületet és az MTA összes osztályát képviselik. Olyan tudósok ők, akik jelentős eredményeket értek el a szakterületükön, akadémiai doktori fokozatot szereztek, illetve akadémikusok lettek, és már nincsenek közöttünk. A pályaképekből megismerhető nagyszerű tudományos eredmények rávilágítanak arra is, hogy a nőknek pályájuk során általában több akadállyal kell megküzdeniük, mint férfitársaiknak.

Az életutak a 19. század végétől 2021-ig terjedő időszakot ölelik fel, miközben kibontakozik több mint egy évszázad izgalmas társadalom-, politika-, intézmény- és oktatástörténete. Emellett – a nők és a tudomány kapcsolatát körbejárva – külön tanulmányok mutatják be a nők helyzetét a felsőoktatásban a 20. században, felvázolják a tudományos minősítés rendszerét az Akadémián, az akadémiai tagjelölések és tagválasztások rendjét, valamint a nők helyét a kutatói életpályán, érzékeltetve azt is, hogy a tudománypolitika hogyan befolyásolja az intézmények és a kutatók életét.

A kötet célja az életutak és tudományos teljesítmények megismertetésén túl az, hogy ösztönözze a következő nemzedéket a tudományos kutatásra, és az ez által kiváltott különleges örömökre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nok-a-tudomany-fellegvaraban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave