Hay Diana, Palasik Mária, Schadt Mária (szerk.)

Nők a tudomány fellegvárában

Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1949–2021


A Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság tevékenysége az MTA 2020. évi tisztújítása után

A Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság akkori elnökét, Lamm Vandát 2020 júliusában az MTA társadalomtudományi alelnökévé választották. A bizottság új elnöke Bollobás Enikő, az MTA levelező tagja lett, aki ekkor néhány, a téma iránt elkötelezett új tagot is meghívott a bizottságba.1 A bizottság a 2017-es megalakuláskor elfogadott irányelvek szerint folytatta munkáját, és számos, az MTA egészét érintő ajánlást és állásfoglalást tett közzé, például a 2022-es akadémikusválasztásra2 és az akadémiai szervezetek tagságának, vezetőségének összetételére vonatkozóan.3 Ezeken túl a bizottság a Nők a Tudományban Egyesülettel együttműködve ifjúságmotivációs programot, a Fiatal Kutatók Akadémiájával karöltve pedig fiatal női kutatókat támogató programot indított. Tanulmányírási pályázatot hirdetett, a Magyar Tudomány Ünnepén minden évben megszervezte a „Nők a tudományban” kerekasztalt, tudományos konferenciát rendezett a Magyar Szociológiai Társasággal, és STEM (science – tudomány, technology – technológia, engineering – mérnöki tudományok) orientációs előadásokat tartott partner középiskolákban. A bizottság kezdeményezésére és támogatásával két angol nyelvű kötet jelent meg Cristian Réka M. és Kérchy Anna szerkesztésében,4 amelyek a tudományos kutatás és az oktatás területén jelentős eredményeket elért nők életútját és pályaívét mutatják be. Végül a bizottság égisze alatt készült jelen munka is, a Nők a tudomány fellegvárában – Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1949–2021 című kötet.

Nők a tudomány fellegvárában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 008 8

A Magyar Tudományos Akadémia Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság kezdeményezésére és gondozásában készült kötet a tudományos kutatómunka iránt elhivatott 191 nő életét és tudományos tevékenységét mutatja be, akik valamennyi tudományterületet és az MTA összes osztályát képviselik. Olyan tudósok ők, akik jelentős eredményeket értek el a szakterületükön, akadémiai doktori fokozatot szereztek, illetve akadémikusok lettek, és már nincsenek közöttünk. A pályaképekből megismerhető nagyszerű tudományos eredmények rávilágítanak arra is, hogy a nőknek pályájuk során általában több akadállyal kell megküzdeniük, mint férfitársaiknak.

Az életutak a 19. század végétől 2021-ig terjedő időszakot ölelik fel, miközben kibontakozik több mint egy évszázad izgalmas társadalom-, politika-, intézmény- és oktatástörténete. Emellett – a nők és a tudomány kapcsolatát körbejárva – külön tanulmányok mutatják be a nők helyzetét a felsőoktatásban a 20. században, felvázolják a tudományos minősítés rendszerét az Akadémián, az akadémiai tagjelölések és tagválasztások rendjét, valamint a nők helyét a kutatói életpályán, érzékeltetve azt is, hogy a tudománypolitika hogyan befolyásolja az intézmények és a kutatók életét.

A kötet célja az életutak és tudományos teljesítmények megismertetésén túl az, hogy ösztönözze a következő nemzedéket a tudományos kutatásra, és az ez által kiváltott különleges örömökre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nok-a-tudomany-fellegvaraban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave