Hay Diana, Palasik Mária, Schadt Mária (szerk.)

Nők a tudomány fellegvárában

Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1949–2021


Összefoglalás: nők a tudományban – a változások elemzése

A modernizáció együtt jár a társadalmi struktúra, a társadalmi szerepelvárások megváltozásával, ami csökkentheti vagy elmélyítheti az azonos társadalmi pozíciókban lévő nemek közötti eltéréseket. Azáltal, hogy a nők 1895-től fokozatosan bekerülhettek az egyetemekre,1 folyamatosan átalakultak a nemekkel kapcsolatos szerepelvárások, a bekövetkező változások pedig megnyilvánulnak a kultúrában, a mindennapokban és a különböző intézményi szinteken is. Hasonló változások tapasztalhatók a Magyar Tudományos Akadémia minősítési rendszerében.2 A nemek közötti esélyegyenlőség igénye a kutatónők férfiakkal azonos, diszkriminációtól mentes előrehaladását feltételezi. Jelenlétük elfogadása a legmagasabb akadémiai szinteken már nem kell hogy együtt járjon az alapvető személyiségjegyek (nőiesség, gyermekekért vállalt felelősség kizárólagossága) megváltozásával. Ehhez tudatosítani kell, hogy a női akadémikusok számának növelése nemcsak a tudós-, hanem az egész társadalom ügye kell, hogy legyen. Ezzel párhuzamosan pozitív változások elindítói lehetnek az Akadémia különböző vezető testületeibe beválasztott nők is. A munka és a magánélet egyensúlyának megteremtésére jó példa az a Csépe Valériának, az MTA akkori főtitkárhelyettesének közreműködésével megvalósult esélyteremtő keretprogram, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia indított 2009-ben. A programnak az a lényege, hogy német minta alapján az életkorhoz vagy tudományos fokozat megszerzésének időpontjához kötött pályázatoknál a tíz éven aluli gyermekeket nevelő kutatónők esetében gyermekenként két évvel kitolódik a korhatár. Ezt megelőzően a családos kutatónők sokszor elvesztették a pályázás lehetőségét. Ez a program fontos lépést jelentett abban az irányban, hogy a nők strukturális hátrányát központi eszközzel kezeljék.3

Nők a tudomány fellegvárában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 008 8

A Magyar Tudományos Akadémia Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság kezdeményezésére és gondozásában készült kötet a tudományos kutatómunka iránt elhivatott 191 nő életét és tudományos tevékenységét mutatja be, akik valamennyi tudományterületet és az MTA összes osztályát képviselik. Olyan tudósok ők, akik jelentős eredményeket értek el a szakterületükön, akadémiai doktori fokozatot szereztek, illetve akadémikusok lettek, és már nincsenek közöttünk. A pályaképekből megismerhető nagyszerű tudományos eredmények rávilágítanak arra is, hogy a nőknek pályájuk során általában több akadállyal kell megküzdeniük, mint férfitársaiknak.

Az életutak a 19. század végétől 2021-ig terjedő időszakot ölelik fel, miközben kibontakozik több mint egy évszázad izgalmas társadalom-, politika-, intézmény- és oktatástörténete. Emellett – a nők és a tudomány kapcsolatát körbejárva – külön tanulmányok mutatják be a nők helyzetét a felsőoktatásban a 20. században, felvázolják a tudományos minősítés rendszerét az Akadémián, az akadémiai tagjelölések és tagválasztások rendjét, valamint a nők helyét a kutatói életpályán, érzékeltetve azt is, hogy a tudománypolitika hogyan befolyásolja az intézmények és a kutatók életét.

A kötet célja az életutak és tudományos teljesítmények megismertetésén túl az, hogy ösztönözze a következő nemzedéket a tudományos kutatásra, és az ez által kiváltott különleges örömökre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nok-a-tudomany-fellegvaraban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave