8. Konklúzió

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Természetesen a populizmus ideológiai megközelítésének is lehetnek hiányosságai. Weyland (2017) például azt vetette ellene, hogy miközben a populisták retorikájukban a „tiszta” emberekre hivatkoznak, tetteikben gyakorta tévesztik szem elől az embereket. Ahogyan az is fontos kritika, hogy mint minden vékony központú ideológia, a populizmus sem koherens, így nehezen származtathatók belőle olyan közpolitikai döntések, amelyekkel minden populista politikus egyetértene (Aslanidis, 2017). A kritikák azonban e definíció előnyeire is rámutatnak, hiszen ezek is éppen azt húzzák alá, amit a populista hatalomgyakorlás esettanulmányai rendre felszínre hoznak: a jelenség rendkívül rugalmas és alkalmazkodó. A populizmus nagymértékben kontextusfüggő (Hartwell, 2021). Mudde (2004) konceptualizációja azért lehet hasznos a közgazdászok számára is, mert anélkül azonosítható be általa a populizmus, hogy valamely konkrét gazdaságpolitikához vagy közpolitikához kötnénk. Ehelyett a (gazdasági) döntéshozatal elveire és eljárásaira irányulhat a figyelem a jelenség vizsgálatában.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A politikatudomány egyik legfőbb kritikája a makrogazdasági populizmus koncepciójával szemben az volt, hogy utóbbi következményei által definiálódik. A kritika – mint megmutattuk – jogos lehet, ugyanakkor a populizmus azon kortárs meghatározása, amely a jelenséget vékony központú ideológiaként definiálja, nagyon is kívánja a populista hatalom gazdasági implikációinak értelmezését. A populizmus leírása és magyarázata nem lehet teljes a jelenség gazdasági következményeinek megértése nélkül. Azáltal, hogy a végrehajtó hatalom birtokosaként a populisták megváltoztatják a piaci működés feltételrendszerét, hogy morális alapon ítélik meg, kik lehetnek az elosztási folyamatok nyertesei és vesztesei, és általánosságban is, hogy átírják a működés játékszabályait, egyszersmind értelmezhetetlenné és értelmetlenné is teszik a piaci erőforrás-allokációt mint a hatékonyság érvényesülésének garanciáját. A horizontális kapcsolatok helyébe a lojalitáson alapuló alá-fölé rendeltségi viszonyokat helyezik, ahol a gazdasági aktorok folyamatosan az állam (és/vagy párt) kegyeit keresik, amely a lojalitásért cserébe kiszámíthatóságot és biztonságot (nem csak anyagi értelemben) ígér. Mindez – mint megmutattuk – többnyire nem jár együtt a makrogazdasági fenntarthatóság igényének negligálásával. Ám ez a fajta önmegtartóztatás, mely tartalmilag és lényegileg választja le a kortárs populizmust a makrogazdasági populizmusról, nem jelenti egyszersmind azt is, hogy ne volna a populista hatalomgyakorlásnak költsége. A gazdasági döntések intézményi korlátainak felülírása és a hatékonysági elvek negligálása az, ami ezesetben költségként jelentkezik az érintett gazdaságban.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Összefoglalásképpen az 1. táblázat a makrogazdasági populizmust hasonlítja össze a kortárs populizmussal. Az összevetés alapja Dornbusch és Edwards (1990) négy rendszerkarakterisztikája, amelyek ugyan eredetileg a makrogazdasági populizmus mint program (illetve paradigma) definiálásában szerepeltek, de a kortárs populizmus értelmezésében is hasznosnak bizonyulhatnak. A táblázat megmutatja, hogy ha a kortárs populizmus esetében nem is lehet egyértelmű kiváltó okot (induló feltételt) beazonosítani, vagy nem lehet konkrét gazdaságpolitikai csomagot azonosítani, és a korlátok negligálása is jelentős módon átértelmeződik, sőt a következmények számszerűsítése is problematikusabb, még nem jelenti azt, hogy ne lehetne olyan analitikai kerettel szolgálni, amellyel a közgazdaság-tudomány is érdemben járulhat hozzá a populista kormányok cselekedeteinek megértéséhez és megítéléséhez. Jelen tanulmány éppen ezzel a szándékkal íródott.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1. táblázat. Makrogazdasági populizmus versus kortárs populizmus
Makrogazdasági populizmus
Kortárs populizmus
Induló feltételek
Stagnálás, recesszió
Extrém jövedelmi egyenlőtlenségek
Gazdasági bizonytalanság, félelem (összefüggésben a globalizáció negatív hatásaival)
Korlátok negligálása
Makrogazdasági fenntarthatóság és pénzügyi egyensúly figyelmen kívül hagyása
A (gazdasági) döntéshozatal intézményi korlátainak figyelmen kívül hagyása
Gazdaságpolitikai csomag
Reaktiválás, importhelyettesítéses iparosítás, tőkemozgások korlátozása
Expanzív újraelosztás, béremelés
Jövedelem-újraelosztás morális alapon
A piaci működés befolyásolása, újraszabályozása (piacra lépés korlátozása, tulajdonjogok megváltoztatása stb.)
Következmények
Gazdasági válság
Gazdasági/politikai összeomlás
Rövid távú előnyök hangsúlyozása (biztonság, kiszámíthatóság)
Hosszú távú költségek elrejtése (intézményi degradáció)
Forrás: Benczes (2024: 269.)
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave