2. Változó populizmusok

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A klasszikus makrogazdasági populizmusok kudarcának legfontosabb oka az volt, hogy nem tisztelték a gazdaságpolitika fiskális fenntarthatóságának követelményét, túlelosztottak, túlszubvencionáltak és fenntarthatlan mértékben emelték a reálbéreket, aminek a növekedés kezdeti meglódulását követően törvényszerűen romló költségvetési és fizetésimérleg-egyensúly és gyorsuló infláció lett a következménye. Ez a nemzetközi pénzpiaci finanszírozási feltételek nyolcvanas évekbeli szigorodásával – az adósságok újrafinanszírozási terheinek megugrásával – drámai mértékben rontotta az érintett országok gazdasági kilátásait, és előbb tőkemeneküléshez, majd pénzügyi összeomláshoz és drámai mértékű gazdasági visszaeséshez vezetett. A klasszikus populista gazdaságpolitikák őshazájában, Argentínában ez többször is megtörtént a 20. század folyamán, aminek rendszerint autoriter-katonai hatalomátvételek vetettek véget, hogy azután a hosszú évek, évtizedek után bekövetkező demokratizálódást követően ismét átvegyék a hatalmat a demokratikusan megválasztott populisták. Most a változatosság kedvéért épp egy Trumpot és Bolsonarót pozitív példának tekintő, politikailag szélsőjobboldali, gazdaságpolitikailag szélsőségesen piacpárti elnöknél tartanak. A világ érdeklődéssel várja a legújabb argentin populista kísérlet következményeit.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Hogy egy, amúgy kifejezetten jó makrogazdasági adottságokkal rendelkező, valaha a világ leggazdagabb országai közé sorolt állam miért produkál újra és újra szélsőséges mértékű egyensúlytalanságokat, annak okát már nem annyira a neoklasszikus makrogazdasági iskola, hanem inkább a Coase és North nyomán kibontakozó intézményi közgazdaságtan találta meg, amely – a legmeggyőzőbb módon talán Dani Rodrik és Daron Acemoglu és szerzőtársaik munkáin keresztül – azt mutatta be, hogy rossz minőségű politikai és gazdasági intézmények mellett lehetetlen társadalmilag és gazdaságilag fenntartható, hosszú távú növekedésre képes fejlődési pályákat befutni. (A következő kérdés persze az, hogy mitől lesznek az intézmények rossz vagy jó minőségűek, ami legalább annyira történelmi vagy éppen antropológiai kérdés, mint amennyire közgazdasági, ez azonban nem tárgya ennek az írásnak.)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A történetben akkor állt be érdekes fordulat, amikor a stop-go – vagy ahogy Benczes nevezi őket, húzd meg-ereszd meg – típusú gazdaságpolitikai ciklusok kilátástalanságát észlelve és mintegy a „washingtoni konszenzus” iránymutatására is reagálva maguk a latin-amerikai populisták kezdtek egyensúlyőrző, konzervatív gazdaságpolitikákat alkalmazni. Ez a kilencvenes évek fejleménye, Carlos Menem argentin, Fernando Collor brazil vagy Alberto Fujimori perui elnök jobboldali-populista kormányzásának időszaka, de idesorolhatók a kilencvenes évek két mexikói elnökének, Carlos Salinas de Gortari és Ernesto Zedillo kormányainak piacbarát gazdaságpolitikai intézkedései is. A baloldali, szociálisan inkluzív populizmusokat centrista vagy éppen kifejezetten jobboldali – Fujimori esetében az alkotmányos berendezkedést aláásó, nyíltan autoriter – kurzusok követték, amelyek elődjeiktől eltérően nem annyira a jóléti juttatások kiterjesztésével, hanem rendpárti fellépéssel és a gazdasági stabilizáció ígéretével igyekeztek társadalmi támogatást szerezni, hol több, hol kevesebb sikerrel.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ezzel párhuzamosan Európában is megkezdődött a jobboldali populizmus benyomulása a politikai élet fősodorvonalába. Az 1990 utáni olasz jobboldal vitathatatlan vezetőjévé az irodalom által ugyancsak populistának tekintett, a korábbi olasz pártrendszer összeomlásával felemelkedő Silvio Berlusconi vált, miközben Ausztriában a kormányzati szerepbe került a Jörg Haider vezetése alatt szélsőjobboldali-populista fordulatot vett Szabadságpárt, Jean-Marie Le Pen pedig a szintén szélsőjobboldali-populista Nemzeti Front jelöltjeként bekerült a 2002-es francia elnökválasztás második fordulójába.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave